english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Słupski jubileusz

150. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ewangelickiego kościoła św. Krzyża w Słupsku
 
150 lat temu słupscy staroluteranie rozpoczęli budowę swojego kościoła. 11 listopada 1857 roku, w rocznicę chrztu ks. dra Marcina Lutra, jak podają kroniki: „przy słabym deszczu, pod tęczą rozpościerającą się nad miastem” położony został kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Jego poświęcenie nastąpiło 28 sierpnia 1859 roku. Tak więc w bieżącym roku przypada 150 rocznica położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła św. Krzyża.
 
Z tej też okazji luteranie ze Słupska w szczególny sposób postanowili podziękować Bogu za Jego błogosławieństwo przez te wszystkie lata. Dwa dni uroczystości, których centralnym punktem było dziękczynne nabożeństwo, wymagały wielu przygotowań, w które zaangażowali się prawie wszyscy parafianie. Program był bardzo urozmaicony, a co najważniejsze otwarty również dla mieszkańców miasta.
 

 
W sobotę, 29 września 2007 r.  w sali starostwa powiatowego miała miejsce międzynarodowa sesja naukowa w udziałem prof. Tadeusza Stegnera z UAM w Gdańsku, dr Jarosława Kłaczkowa z UMK w Toruniu, dra Gilberto da Silva z Wyższej Szkoły Teologicznej w Oberursel oraz dyr. Jana Wilda ze Słupska. Referenci w swoich wystąpieniach przedstawiali różne aspekty historii luteranizmu na Pomorzu. Ks. W. Froehlich w formie prezentacji multimedialnej przedstawił życie słupskich ewangelików w XXI wieku, a mgr Robert Szmigielski jako teolog i historyk sztuki, opowiadał zainteresowanym o neogotyckiej architekturze kościoła św. Krzyża. W związku z konferencją została wydana książka pt:. „Ewangelicy” w której zamieszczone zostały wygłoszone referaty oraz liczne zdjęcia. Publikacja mogła się ukazać dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
 
W Izbie Pamięci Słupszczan została otwarta wystawa okolicznościowa prezentująca zdjęcia z życia ewangelickiej parafii. Na grobach zmarłych kuratorów parafii - dra Jana Posmykiewicza i Heleny Eilf oraz przy pomniku upamiętniającym byłych mieszkańców Słupska parafianie złożyli wiązanki kwiatów.
 

 
Pod wieczór w Teatrze „Rondo”, gdzie do 1977 roku odbywały się nabożeństwa ewangelickie w języku niemieckim, miała miejsce otwarta projekcja filmu Luter, która zgromadziła ponad 100, głównie młodych, widzów.
 

 
W niedzielę rano rozpoczęło się nabożeństwo dziękczynne. Na samym jego początku miała miejsce szczególna uroczystość poświęcenia pierwszych w historii tego kościoła organów. Ten moment licznie zgromadzonym parafianom dał powód do prawdziwych, szczerych wzruszeń. Nowe organy w kościele są dla parafii wielką radością, a jednocześnie wkładem w obchody roku ogłoszonego przez nasz kościół jako rok ewangelickiej muzyki i liturgii. Uroczystego aktu poświęcenia dokonał zwierzchnik Diecezji Pomorsko Wielkopolskiej bp Michał Warczyński, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał historię słupskiej parafii i pomorskich ewangelików. W nabożeństwie czynny udział wzięli także ks. Marcin Makula z Golasowic, ks. Georg Kraft z Duesseldorfu, pastor Rolf Buergers z Loehne Obernbeck, jak również pastor Johannes Haerter z Konwentu Pomorzan. Parafia otrzymała w prezencie od Parafii w Loehne komplet naczyń liturgicznych, które zostały również poświęcone podczas tego nabożeństwa. Po nabożeństwie słowa pozdrowień przekazali ks. Jan Giriatowicz z rzymskokatolickiej parafii św. Jacka, Albert von Doetinchem w imieniu zakonu Joannitów, dr Gilberto da Silva w imieniu władz Samodzielnego Kościoła Luterańskiego w Niemczech oraz w imieniu Rektora Wyższej Szkoły Teologicznej w Oberursel, jak również ks. Eberhard Reuter, wnuk jednego z długoletnich duszpasterzy tutejszej parafii.
 
Po nabożeństwie odbyło się tradycyjne spotkanie w sali przy ul. Rybackiej. Uroczystości zakończył pierwszy w historii kościoła św. Krzyża koncert organowy w wykonaniu Jan Bokszczanina z Warszawy.
 

 
Podsumowując uroczystości, które są już dzisiaj za nami możemy powiedzieć jak Jan Sebastian Bach - Soli Deo Gloria! – Jedynie Bogu chwała!