english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śniadanie dla kobiet i spotkanie dla pastorowych

Śniadanie dla Kobiet
 
Rok i trzy lata temu (2004, 2006) miał miejsce w przepięknej Wiśle Festiwal Życia - kilkudniowa wakacyjna impreza na terenie całej Wisły, mająca charakter rodzinny, muzyczny i rekreacyjny, promująca szeroko rozumianą kulturę chrześcijańską i etykę życia.
 

 
Podczas drugiego Festiwalu ogromną popularnością cieszyło się Śniadanie dla Kobiet - spotkanie zorganizowane w Hotelu Gołębiewskim, na którym każda kobieta, oprócz wspólnego posiłku, mogła usłyszeć ciekawy i pokrzepiający wykład oraz niemało muzycznych dźwięków. Celem spotkania było stworzenie okazji do wygospodarowania z bardzo zajętego trybu życia kobiety, czasu na wyciszenie, relaks, dobrą zabawę, ale również refleksję nad zdrowym, dającym satysfakcję trybem życia. Wykłady miały pomóc w odnalezieniu równowagi w życiu osobistym po trudnych doświadczeniach przeszłości, zachęcić do dyskusji na temat roli i obowiązków współczesnej kobiety, umiejętności radzenia sobie ze stresem, znalezienia balansu i harmonii między wszystkimi aspektami życia.
 
Organizatorzy, będąc pozytywnie zaskoczeni odzewem ze strony pań, postanowili powtórzyć inicjatywę, tym razem jako samodzielne przedsięwzięcie Parafii Ewangelickiej w Wiśle Malince i Stowarzyszenia Deorecordings. 21 lipca 2007 r. od godziny 7 rano trwało dopinanie wszystkiego na ostatni guzik - organizatorzy, porządkowe, gospodynie stołów oraz ekipa techniczna dostają ostatnie instrukcje, bo już za chwilę tworzy się kolejka do rejestracji.
 

 
Przed godziną 9 każda z 1200 uczestniczek przypina identyfikator z imieniem, następnie kieruje się do wyznaczonej restauracji, gdzie zostaje przywitana przez gospodynię stołu.
 
Dziękujemy Bogu za to, że możemy tam być, za nasze znajome, za jedzenie, prosimy o błogosławieństwo. Smakołyki znikają z bufetowych stołów, przy stolikach początkowo sztywne przywitania zmieniają się w otwarte rozmowy - bo przecież lubimy poznawać nowe osoby, szczególnie jeśli one też chcą poznać nas. W ciągu dwóch godzin gospodynie zachęcają, aby skosztować wszystkich przysmaków i nie wyjść z sali głodną, bo przed nami już tylko przerwa na wodę. Całkiem uczciwie przyznaję, że samo jedzenie było godne przyjścia na Śniadanie, a przecież to był tylko pretekst. Z czterech sal restauracyjnych schodzimy i zjeżdżamy na VI piętro, zbliżając się słyszymy piękne fortepianowe nuty, na ekranie widzimy eleganckiego pianistę w muszce - to Andrzej Rayski, który właśnie na tą uroczystość zaplanował premierę swojej płyty “...”
 
Idąc z naszymi nowo-poznanymi znajomymi siadamy i przeglądamy niespodziankę od firmy Ziaja, którą każda z nas znalazła na swoim krześle. Lidia Czyż i Bogusława Król stają za pulpitem i jeszcze raz oficjalnie witają, czytając śmieszny i wzruszający wiersz o kobietach. Przed pierwszym wykładem mamy jeszcze przywilej posłuchać recitalu Beaty Bednarz, która swoimi bardzo kobiecymi piosenkami porywa i zachwyca całą salę. Oklaski nie ustają, na szczęście słyszymy zapewnienie, że jeszcze usłyszmy jej potężny a jednocześnie delikatny głos.
 

 
Teraz mówi do nas Ann Benton z Wielkiej Brytanii, która bardzo otwarcie opowiada o swoim dochodzeniu do poznania Boga i dramatycznych przeżyciach. Życie w sześciu rozdziałach. Bóg jest. Grzech jest realny. Potrzebujesz Zbawiciela. To właśnie Jezus jest Panem. Bóg posyła kłopoty, żeby nas kształtować. Jesteśmy na Ziemi, żeby oddawać Jemu chwałę. Jeśli rozumiemy nasze życie w kontekście Boga, świata, który stworzył i tego, co Bóg teraz na świecie czyni, wtedy nasze życie staje się o tyle bardziej ekscytujące, i nawet te złe sytuacje, które się zdarzają odbieramy jako część Jego planu, poprzez który On nas kształtuje. Dobrze, że wykłady są nagrywane, bo naprawdę warto będzie jeszcze raz, na spokojnie wszystkiego posłuchać i przemyśleć. Obiecana przerwa na wodę i okazja, żeby porozglądać się po stoiskach z literaturą - Fundacji Życie i Misja oraz Księgarni Słowo, z muzyką - Studia DR oraz z kosmetykami firmy Ziaja. Rozmowy nabierają tempa, dzielenie się pierwszymi wrażeniami - “jaki Beata ma niesamowity głos, jak ona to robi?” “Cieszę się, że tutaj jestem. Uspokoiłam się słysząc, że nie tylko ja mam problemy, a w dodatku, że jest Ktoś, kto chce mi w nich pomóc. Wróciła mi nadzieja.” Przerwa zdecydowanie za krótka, przecież musimy pogadać, musimy dokończyć wątek ...
 
Jednak wystarczającym argumentem by się uciszyć jest wejście na scenę Beaty Bednarz , której kolejne pieśni niejedną z nas wzruszają do łez. Nadszedł czas na drugi wykład pt. 'Kim jestem?”. Alina Wieja, dzieli się przemyśleniami na temat naszego poczucia wartości i tego kim jesteśmy w oczach samego Boga, a także w jaki sposób pewne trudne przeżycia z dzieciństwa mogą wpływać na nas w dojrzałym wieku. Szatan stara się byśmy uwierzyli w jego kłamstwa, takie jak “nic nie potrafisz zrobić, do niczego w życiu nie dojdziesz”, na szczęście prawda jest zupełnie inna i możemy ją odkryć w Jezusie. Mamy być odbiciem blasku Boga i promienieć jak Słońce, mamy jaśnieć jak poranna zorza i zmieniać rzeczywistość. Żyjąc w harmonii ze sobą, może zmieniać rzeczywistość na lepsze. Wszystkie zostałyśmy zachęcone tym co mówiła wykładowczyni, później miałyśmy też możliwość indywidualnie z nią porozmawiać.
 
Co dalej? Będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne takie spotkanie. Dowiedziałyśmy się również, że w październiku planowane jest spotkanie dotyczące profilaktyki raka piersi - myślę, że warto być. Zostałyśmy także zaproszone do współtworzenia nowej audycji radiowej w Radiu CCM specjalnie dla kobiet, więc jak tylko w październiku wejdzie na antenę, słuchajmy i angażujmy się, to szansa na to by pozytywnie wpływać na nasze otoczenie. W planach jest także założenie strony internetowej Śniadania Dla Kobiet, na której będzie możliwość przeczytania ciekawych artykułów z różnych dziedzin życia kobiety, obejrzenia galerii zdjęć z odbywających się wydarzeń, a na forum będzie można wymieniać się doświadczeniami, przeżyciami, po prostu być w kontakcie.
 
Spotkanie się skończyło, ale nam nie spieszno było do domów, mogłybyśmy tak jeszcze rozmawiać bez końca - a poruszone tematy tym bardziej do tego zachęcały. Bogatsze o nowe i odnowione znajomości, mądrzejsze o rozmowy i przemyślenia, będąc pod wpływem przyjaznej i bardzo życzliwej atmosfery wracamy i z pomocą Bożą będziemy starać się wprowadzić nasze własne wnioski w praktykę.
 
Paulina Król
 

 
Spotkanie dla pastorowych i liderek aktywnych w Kościele
 
Dnia 19 lipca 2007 r. Ann Benton była gościem spotkania dla pastorowych i kobiet zaangażowanych w pracę na rzecz swoich społeczności parafialnych, które miało miejsce w Domu Zborowym Parafii Ewangelickiej w Wiśle Centrum.
 
Główne organizatorki - Aleksandra Szajthauer, Lidia Czyż oraz Bogusława Król – zadbały nie tylko o słodki poczęstunek, ale w trakcie spotkania uczestniczki miały okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu, a także prowadzić rozmowy, by lepiej się poznać i wymienić doświadczeniami.
 

 
Spotkanie rozpoczęła rozmyślaniem diakon Aleksandra Błahut- Kowalczyk. Pastorowe dzieliły się swoimi przeżyciami dotyczącymi ich służby u boku męża, często oprócz pracy zawodowej prowadzenia otwartego domu i wykonywania licznych prac na rzecz parafii. Dla większości z nich gotowość do spełniania tak wielu ról jednocześnie, wiąże się z wielkim obciążeniem fizycznym i psychicznym. Warto było podzielić się uwagami na ten temat, by spostrzec, że nie są osamotnione i każda potrzebuje wsparcia zarówno modlitewnego, jak i duchowego ze strony najbliższego otoczenia, swojego zboru i całego kościoła.
 
Z pewnością bardzo cenne wskazówki na temat radzenia sobie w pełnieniu roli żony pastora zawierał wykład zatytułowany ‘Warstwa izolacyjna” Ann Benton - również pastorowa i osoba zaangażowana w pracę z kobietami. Podzieliła się własnymi doświadczeniami i tym, czego Bóg nauczył ją przez swoje Słowo, a oparła się na przykładnie biblijnej Szunamitki. To spotkanie ( już drugie) uświadomiło obecnym, jak wielka jest potrzeba konfrontowania się i pomagania sobie wzajemnie w służbie dla innych. I jak właściwym wydaje się organizowanie tego typu zebrań w przyszłości.
 
Natomiast w niedzielę, 22. 07, Ann Benton była mówcą na spotkaniu dla rodziców, w Parafii Ewangelickiej w Wiśle Malince, gdzie podzieliła się wykładem nt. Jak mądrze wychowywać dziecko. Rodzice stawiali Ann również wiele pytań.
 
Wykłady z Konferencji na 1 płycie CD można zamawiać telefonicznie lub internetowo: 033 588 36 21, drstudio@ccm.pl.
 
Marzena Brózda