english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Społeczność Ewangelicka Radomia - wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Tegoroczne Święto Reformacji w radomskiej parafii obchodzono w sposób wyjątkowy. Dzięki współpracy z Muzeum im. Jacka Malczewskiego została otwarta 31 października 2007 r. wystawa pt. „Społeczność Ewangelicka Radomia – wystawa w 490 rocznicę Reformacji”.
 

 
W tym dniu po nabożeństwie parafianie udali się do pobliskiego muzeum. Tam w dwóch pięknych, zabytkowych salach można było podziwiać zgromadzone eksponaty. Wystawa właściwie zaczyna się już przed wejściem do sal, w holu muzealnym. Dzieje się tak za sprawą zdjęć z radomskiego cmentarza ewangelickiego, które właśnie w holu zostały wyeksponowane. Po wejściu do pierwszej z sal, zwiedzający może obejrzeć wiele pamiątek radomskich ewangelików. Obrazy malarza Karola Hoppena, XIX-to wieczna szafa aptekarska z „Apteki pod Białym Orłem”, mundur urzędnika z czasów carskich przypominający gubernatora – ewangelika Leoncjusza Opermanna, sekretarzyk Samuela Lindego i jego portret narysowany ręką Fryderyka Chopina, biurko przy, którym tworzył Walery Przyborowski. Pamiątki po rodzinie Tochtermann, Loth, czy Trandów, to tylko część eksponatów z tej wystawy. Osobną część stanowią eksponaty dotyczące miejscowego przemysłu związane z radomskimi ewangelikami.
 

 
W drugiej sali, która jest dawną kaplicą, znalazła się ekspozycja dotycząca historii parafii. Można tutaj znaleźć dawne projekty przebudowy kościoła, w tym unikalny rysunek świątyni z połowy XIX wieku. Dlatego unikalny, gdyż po tym wyglądzie nie ma już śladu, ponieważ kościół został całkowicie przebudowany w latach 1893 – 95. Znajdują się ponadto dokumenty związane z historią. Tutaj spośród najciekawszych można wymienić: zgodę Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na erygowanie parafii, wykaz ewangelików reformowanych w mieście, akt poświęcenia siedziby oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego i wiele innych. W tej sali znalazły się również naczynia liturgiczne, różne egzemplarze Biblii, Agendy z XIX wieku, świadectwa konfirmacyjne, togi: warszawska i cieszyńska, portrety pastorów. Całości dopełniają zdjęcia wnętrza kościoła.
 

 
Sala związana z historią parafii została zaprojektowana tak, by oddać charakter wnętrza luterańskiej świątyni. Znalazła się w niej ławka kościelna ustawiona na wprost dużego krucyfiksu i lichtarzy. Za nią stoi gotowa do gry fisharmonia z otwartą „Harfą”.
 
Podczas otwarcia wystawy został wygłoszony wykład ks. Wojciecha Rudkowskiego pt. „Przekłady Pisma Świętego na język polski dokonane przez protestantów”.
 

 
Po otwarciu i zwiedzaniu wystawy wszyscy goście udali sie na poczęstunek, który przygotowała Restauracja Wegetariańska „Green Zebra”, należąca oczywiście do parafian.
 
Radomscy ewangelicy w historii miasta stanowili około 1% ludności. Ale jak to ewangelicy mają w naturze, byli aktywni w przemyśle, kulturze i wielu innych jeszcze dziedzinach życia. Tym samym opisana wystawa jest jedną z trzech wystaw bezpośrednio, bądź pośrednio związanych z ewangelikami. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego są również do obejrzenia wystawy: „Rodzina Pinno” czyli wystawa związana bezpośrednio z parafią oraz „Resursa Rzemieślnicza w Radomiu”, wystawa związana pośrednio, gdyż wielu rzemieślników radomskich było także ewangelikami.
 
Wystawę „Społeczność Ewangelicka Radomia” można zwiedzać do końca 2007 roku. Serdecznie zachęcam do przyjazdu.
 
ks. Wojciech Rudkowski