english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie chórów i orkiestr misyjnych z Wisły i Bystrzycy

Rok pieśni i liturgii ewangelickiej jest dobrą okazją do tego, aby uświadomić sobie na nowo znaczenie muzyki w uwielbianiu Boga. Towarzyszyła bowiem ona w Starym Testamencie narodowi izraelskiemu, wiemy również, że Jezus wraz uczniami również śpiewali psalmy. Oddawać Bogu cześć można poprzez grę na wielu instrumentach. W Psalmie 150 mamy wymienione: głośne trąby, harfę, cytrę, bębny, flety i cymbały.

   

 
W parafii w Wiśle rok 2007 rozpoczął się również bardzo muzycznie. Od 16 lat na przełomie roku spotykają się bowiem chóry i orkiestry misyjne działające w Wiśle i Bystrzycy wraz z rodzinami. W tym roku gościliśmy naszych przyjaciół z Czech w Domu Zborowym. Obie grupy znają się już ze sobą bardzo dobrze. Od lat wzajemnie wspierają się nie tylko w modlitwach, ale również dzieląc się swoim doświadczeniem.

 

 

Orkiestra misyjna z Wisły korzysta z partytur przygotowywanych przez dyrygenta orkiestry z Bystrzycy, Jerzego Rusza. Zarówno orkiestry, jak i chóry misyjne wspólne razem koncertowały między innymi na Festiwalu Życia w Wiśle, na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie, a także w Görlitz (Niemcy) oraz Nydku (Czechy). Orkiestry brały również udział w Festiwalu Chrześcijańskich Orkiestr Dętych w Bystrzycy.

 

 
W czasie spotkania rozważane było Boże Słowo. Następnie wystąpiły zarówno chóry, jak i orkiestry z obu państw. Wspaniałą ucztą muzyczną były pieśni wykonane przez obie orkiestry pod jedną batutą. Można było poczuć niesamowitą siłę, a zarazem piękno brzmienia instrumentów dętych.

 

 

Jedna z pań przygotowała dla wszystkich noworoczne fragmenty Słowa Bożego, na podstawie których każdy mógł podzielić się swoimi przemyśleniami. Nie zabrakło również kilku zabaw, które jeszcze bardziej zintegrowały obie grupy.