english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

The Tall Ships’ Races

The Tall Ships’ Races, który miał miejsce w dniach 04 – 07 08.2007 r. w Szczecinie był zlotem największych żaglowców z całego świata. Miasto gościło ponad sto „białych ptaków oceanów”, między innymi „Dar młodzieży”, „Kruzenshtern” z Rosji, „Cuauthemoc” z Meksyku oraz Tunis Samudera z Malezji. Ostatnia załoga płynęła do Szczecina 8 miesięcy.
 

 
Zloty żaglowców w Europie mają ponad pięćdziesięcioletnią tradycję i gromadzą miliony wielbicieli morza i żeglarstwa. Podobnie było w tym roku w Szczecinie. Szacuje się, że na święto żeglarzy przyjechało ponad 2 miliony ludzi z całej Polski i świata.
 
W niedzielę w ramach The Tall Ships’ Races odbyło się nabożeństwo ekumeniczne „Błogosławieństwo dla żagli”. Miało one miejsce na szczecińskich Wałach Chrobrego w głównej części odbywanego zlotu, przy nabrzeżu, tuż przy przycumowanych największych żaglowcach świata. Nabożeństwo prowadził ks. Paweł Stefanowski z prawosławnej parafii św. Mikołaja, przy współudziale duchownych z Kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego oraz ewangelickiego.
 

 
Ewangelia była czytana w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Okolicznościowe kazanie w języku polskim wygłosił ks. Sławomir Sikora z Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie, zaś po angielsku ks. Stefanowski. Oba rozważania oparte były na Ewangelii Łukasza 8,22 – 25, która opisuje uciszenie burzy. Tekst ten wpisuje się w codzienne życie żeglarzy, którzy wiedzą, co to znaczy przeprawić się na drugą stronę, sztorm, wzburzone fale i cisza po burzy. Tak jak Chrystus obecny na łodzi uczniów był gwarantem bezpieczeństwa, tak Syn Boży jest gotów uciszyć wszelkie życiowe burze. Modlitwa powszechna zmówiona była w 5 językach przez przedstawicieli załóg żaglowców, zakończona została Modlitwą Powszechną w różnych językach. Uczestnicy nabożeństwa otrzymali Boże błogosławieństwo udzielone przez duchownych w różnych tradycjach i językach.
 

 
W nabożeństwie wzięło udział wielu żeglarzy, turystów oraz mieszkańców Szczecina. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.szczecin2007.pl.