english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Warsztaty Gospel w Cieszynie

Dwa dni prób, stu dziesięciu uczestników, dwóch instruktorów, ośmioosobowy zespół muzyczny, pięćset osób na koncercie finałowym – to krótka statystyka Warsztatów Gospel, które odbywały się 14-15 kwietnia w Cieszynie.
 
Jednak liczby nie oddają atmosfery, która im towarzyszyła. Atmosfery radości, bo przecież gospel to śpiewana ewangelia. Spędzony wspólnie weekend był, dla uczestników, także możliwością poznania innych wielbicieli tej muzyki, szansą na podszlifowanie swojego warsztatu wokalnego. Przede wszystkim jednak Warsztaty Gospel to okazja do uwielbiania Boga, zarówno w czasie prób, jak i na koncercie finałowym.
 
Instruktorzy Colin Vassel z Wielkiej Brytanii i Diana Droździel ze Stowarzyszenia Gospel z Krakowa nie tylko uczyli pieśni, ale składali również świadectwo wiary, życia z Bogiem. Dzięki temu muzyka, którą wykonywali, nie była tylko formą, ale wypełniała ją konkretna treść, a słowa piosenek stawały się zrozumiałe i nabierały sensu.
 
Uczestnicy warsztatów zjechali do Cieszyna z różnych części Polski. Większość z nich pochodziła ze Śląska Cieszyńskiego, ale było również kilka osób z Warszawy, Krakowa, Tarnowskich Gór, a nawet z Mrągowa. To dowód na to, że muzyka gospel jednoczy ludzi bez względu na wiek czy pochodzenie i ma swoich „wyznawców” w każdej części kraju. 
 
W niedzielę wieczorem w kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się koncert finałowy, na którym uczestnicy warsztatów zaprezentowali przygotowane wcześniej utwory. Kościół wypełniała atmosfera uwielbienia i, pomimo dość niskiej temperatury w budynku, słuchacze gorącymi oklaskami nagradzali każdą piosenkę.
 
Warsztaty dobiegły końca, ale to, czego uczestnicy doświadczyli w czasie ich trwania, na pewno długo pozostanie w ich myślach i sercach. Muzyka gospel jest tą, która wypływa i trafia przede wszystkim do ludzkich serc.
 
Cieszyńskie Warsztaty Gospel odbyły się w ramach projektu Urzędu Miasta Cieszyn „Ciesz się Cieszynem”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG III A Czechy – Polska.