english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wieczór pasyjny w Wiśle Centrum

W Niedzielę Palmową, Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Oddział w Wiśle oraz młodzież parafii w Wiśle Centrum wspólnie zorganizowali „Wieczór pasyjny” w sali Domu Zborowego im. ks. bp. A. Wantuły. Do tego przedsięwzięcia zostały zaangażowane dzieci, młodzież oraz wiślańscy artyści.
  

 
Główną część wieczoru stanowiło przedstawienie słowno – muzyczne: „Ojcze, jestem gotów!”. Było ono już grane w poprzednich latach w Bibliotece Publicznej w Lesznie, w dawnej ewangelickiej kaplicy cmentarnej w Śmiglu k/Leszna. Tym razem w rolę Jezusa, Judasza, Piotra i innych postaci znanych z Ewangelii wcieliła się młodzież wiślańska. Aktorzy przedstawili drogę Jezusa od Getsemane, przez dziedziniec arcykapłana, aż na wzgórze Golgoty. Przypomniane zostały również inne sceny z życia Jezusa, jak nakarmienie pięciu tysięcy, uzdrowienie niewidomego Bartymeusza oraz przyprowadzenie do Chrystusa kobiety przyłapanej na cudzołóstwie.
 

 
Całość przedstawienia mocno zakotwiczona była w realiach naszych czasów tak, że widzowie mogli podjąć refleksję nad swoim życiem i zastanowić się nad śmiercią Pana naszego Jezusa Chrystusa, który - wypowiadając słowa: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią - miał na myśli również i nas, ludzi XXI wieku.
 

 
Bardzo ważnym uzupełnieniem przedstawienia był występ chórku parafialnego, który prowadzi Elżbieta Szajtauer. Parafianie mogą słuchać ich gry i śpiewu na comiesięcznych nabożeństwach rodzinnych. Tym razem wykonali pieśni pasyjne, zaś pieśnią przewodnią całego wieczoru był utwór: „Zostań tu i ze mną się módl”. Między aktami sztuki mogliśmy także wysłuchać bardzo głębokich i refleksyjnych wierszy naszych wiślańskich poetek: Ireny Branc, Władysławy Maryniok-Cieślarowej oraz Marii Szturc.
 

Maria Szturc 
 
„Wieczór pasyjny” wprowadził nastrój zadumy nad życiem człowieka w świetle krzyża. Po przeżyciu czasu refleksji na wzgórzu Golgoty, udamy się do pustego grobu, aby znów wspólnie razem na nabożeństwach rodzinnych słuchać śpiewu chórku parafialnego oraz młodzieży, a także z nimi dziękować Bogu za zmartwychwstanie w pieśniach kościelnych: „Dziękować Ci, Panie, chcę” oraz „Cudowna Boża łaska”, w których będą nas prowadzić.