english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta watykańskiego Sekretarza Stanu w Kościele Pokoju w Świdnicy

W dniach 16-17 czerwca 2007 roku przebywał w Świdnicy watykański Sekretarz Stanu kardynał Tarcissio Bertone. Jego pobyt był kontynuacją pielgrzymek papieskich, ponieważ Diecezja Świdnicka Kościoła rzymskokatolickiego jest jedyną z rzymskokatolickich diecezji polskich, których nie odwiedził papież Jan Paweł II. Kardynał Tarcissio Bertone jest po papieżu najważniejszą osobą w Kościele Rzymskokatolickim.
 
Wizyta miała również wymiar ekumeniczny. Na zaproszenie zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej bp. Ryszarda Bogusza Gość odwiedził świdnicki Kościół Pokoju. Hierarchę, który jest „premierem” Watykanu i osobą „nr 2” w dykasteriach watykańskich, przywitał zastępca biskupa, a zarazem świdnicki proboszcz, ks. radca Waldemar Pytel. Obaj duchowni, wraz z licznie towarzyszącą delegacją oraz władzami samorządowymi, przed ołtarzem zmówili modlitwę i wygłosili okolicznościowe przemówienia.
 

 
Gospodarz świątyni mówił o potrzebie nie tylko wzajemnego dialogu, ale także o wspólnym składaniu świadectwa wiary w zlaicyzowanym świecie, o potrzebie budowaniu pokoju i pojednania na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus.
 
Kardynał Bertone poruszony pięknem kościoła mówił o niełatwej historii ziemi śląskiej i wskazał na potrzebę kroczenia wspólną drogą wiary w zjednoczonej Europie, gdzie chrześcijanie winni być jedno w Jezusie Chrystusie. Prosił również o przekazanie pozdrowień dla władz Kościoła ewangelickiego i wszystkich jego wiernych oraz życzył całemu luterańskiemu Kościołowi w Polsce Bożego błogosławieństwa.
 
Po wymianie upominków oraz wpisie do księgi pamiątkowej dostojny Gość udał się na spotkanie z osobami niepełnosprawnymi, a następnie w drogę powrotną do Rzymu.
 
xwp