english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta z kraju kwitnących tulipanów

W dniach od 8 do 10 marca br. z wizytą przebywała w naszym Kościele dwuosobowa delegacja Komisji ds. polskich w Holandii: Trudie Smit i ks. Johan Beks. Komisja działa przy Kościele protestanckim w Holandii i ma na celu koordynowanie zawartych partnerstw pomiędzy parafiami ewangelickim w Holandii i parafiami w Polsce.

 

 

Kościół w Holandii traktuje partnerstwa zagraniczne jako część działalności misyjnej Kościoła. Pomimo tego, że liczba partnerstw z Polską jest stosunkowo nieliczna, to jednak komisja ds. polskich w Holandii jest bardzo aktywna m.in. wydaje własną gazetkę o Polsce i organizuje dzień Polski w Holandii (spotkanie wszystkich Parafii, które maja partnerstwo z parafiami w Polsce), który zawsze poświecony jest ważnemu dla obu krajów problemowi.
 

 
Powodem wizyty gości w naszym Kościele była kwestia dalszej działalności polskiej komisji ds. holenderskich po śmierci jej przewodniczącej śp. Ewy Walter oraz wycofaniu się z prac Komisji niektórych jej członków. Goście podczas swojej wizyty spotkali się m.in. z Biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp. Januszem Jaguckim; Biskupem Kościoła Polsko-Katolickiego, bp. Wiktorem Wysoczańskim; Dyrektor Generalną Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wandą Falk; Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieżowym ks. Grzegorzem Giemzą; asystentem Biskupa Kościoła i wykładowcą ChAT ks. Ireneuszem Lukasem; członkiem komisji ds. holenderskich w Polsce z ramienia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego ks. Romanem Lipińskim oraz proboszczem Parafii św. Trójcy w Warszawie ks. Piotrem Gasiem. 
 

  
Punktem kulminacyjnym wizyty było spotkanie z przedstawicielami parafii, które posiadają partnerskie kontakty z parafiami w Holandii. Na spotkaniu omówiono kształt stosunków partnerskich w poszczególnych parafiach oraz wybrano nowy skład polskiej komisji ds. holenderskich. Do czasu pierwszego spotkania komisji koordynacją kontaktów zajmie się biuro Biskupa Kościoła.

 

 

Serdecznie zapraszamy pozostałe parafie, które nie uczestniczyły w spotkaniu z delegacją z Holandii, a utrzymują kontakty partnerskie z parafiami w Holandii do kontaktu z komisją na adres mailowy awrzesinska@luteranie.pl