english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Szczyrku

W pierwszą niedzielę Adwentu 2007 r. w kościele ewangelickim w Szczyrku została otwarta wystawa szopek bożonarodzeniowych. Zwyczaj wystawiania szopek w Szczyrku ma już pięcioletnią tradycję. Dotychczas szopki były wystawiane w dwóch miejscach - w witrynach sklepowych i w Galerii Beskidzkiej.
  

 
W tym roku wystawa została umieszczona u głównego organizatora przedsięwzięcia - w kościele ewangelickim. Jest ona skierowana do mieszkańców miasta i do turystów. Nosi ona tytuł: "Szczyrk świętami wita was szopkami". Wystawa potrwa do 6 stycznia 2008 r.
 
W kościele w Szczyrku Salmopolu pojawiały się już pierwsze szopki. Następne stajenki będą dokładane systematycznie.
 

 
Do tej akcji parafia przygotowywała się przez kilka ostatnich miesięcy. Dziś można już podziwiać między innymi szopki rzeźbiarza samouka Stanisława Gilowskiego z Godziszki. Są one jedyne w swoim rodzaju. Na twarzach Marii i Józefa zamiast frasunku i skupienia, jest pogodny uśmiech.
 

 
Organizatorzy wciąż szukają kolejnych beskidzkich twórców ludowych, którzy chcieliby wystawić swoje dzieła - szopki w kościele ewangelickim w Szczyrku. Czynią to też tą drogą i zapraszają rzeźbiarzy do pokazania swojego talentu i do wystawienia swoich szopek.