english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

XVI Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich

W dniach 28-30 września 2007 r. w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej w Warszawie odbyło się XVI Ogólnopolskie Forum Kobiet Luterańskich. Do Warszawy przyjechało ok. 100 kobiet - z Polski oraz z Kościołów luterańskich z Czech, Słowacji, Rosji i Kanady. W obradach uczestniczył również bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także prof. dr hab. Karol Karski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
 
 
Forum Kobiet jest pomyślane jako płaszczyzna wymiany poglądów i opinii, ważnych dla polskich luteranek. Tym razem dyskutowano o problematyce związanej z ordynacją kobiet w Kościele, a temat obrad forum został określony jako: „Za i przeciw ordynacji kobiet”.
 
Podczas spotkania zostały wygłoszone trzy referaty odnoszace się do tematu tegorocznego forum oraz przedstawiono doświadczenia Kościołów, w których obowiązuje ordynacja kobiet.
 
Po dyskusji kobiety zebrane w Warszawie w większości opowiedziały się za przyjęciem stanowiska końcowego, w którym zaapelowano do Synodu Kościoła o ponowne podjęcie dyskusji nad ordynacją kobiet. 
 
  
 
 W niedzielę uczestniczki Forum wzięły udział w nabożeństwie w warszawskim kościele Świętej Trójcy. Liturgię wstępną prowadził ks. Piotr Gaś z ks. Zuzaną Szpakovą i diakon Renatą Raszyk, a kazanie wygłosiła diakon Beata Janota.