english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Z Bielska do Görlitz

Specjalny noworoczny koncert polskich kolęd zaprezentował 27 stycznia 2007 roku chór Parafii Ewangelickiej Zbawiciela z Bielska-Białej w filiale Parafii Ewangelickiej w Lubaniu, mieszczącym się w Görlitz w tamtejszym kościele ewangelickim Apostołów Piotra i Pawła. Przy granicy z Polską nad Nysą Łużycką zabrzmiały m.in.: Bracia, patrzcie jeno Rączkowskiego, Do szopy, hej pasterze Szopińskiego, dwuczęściowa Mozaika kolędowa Świdra oraz wiele innych najpiękniejszych polskich kolęd.

  

 

Słuchacze, którzy przybyli z obu części miasta, tj. polskiej i niemieckiej, mogli wysłuchać dwuczęściowego koncertu przedzielonego refleksją opartą na Słowach Pisma Świętego, zaczerpniętego z Psalmu 33,12: „Błogosławiony naród, którego Bogiem jest Pan, lud, który wybrał sobie na dziedzictwo”. Przygotował ją przybyły z chórem ks. Krzysztof Cieńciała, który zauważył: Dzisiaj spotykamy się tu, jako narody, które chociaż traktowane są osobno, to jednak mają wiele ze sobą wspólnego. Dzieli nas pewna umowna, wytyczona przez kogoś kiedyś linia zwana granicą, a jednak jesteśmy sobie bliscy. Bo to, co łączy nas najbardziej to wiara, wiara w Boga, który nas stworzył, który nas prowadzi i w swoim imieniu gromadzi na wspólnej modlitwie i wspólnym śpiewie, Jemu na chwałę. Na język niemiecki słowa wypowiedziane przez ks. Cieńciałę tłumaczył ks. Cezary Królewicz, który prowadził także dwujęzycznie cały koncert. Obecny był również ks. Christian Bochwitz z Parafii Ewangelickiej Śródmieścia Görlitz. 

 

 

 

Piękny śpiew nagrodzony został licznymi brawami, skierowanymi dodatkowo do dyrygentki, Agaty Fender. Na zakończenie do słuchaczy zwrócił się prezes chóru, Piotr Mateja, który dziękując za tak ciepłe przyjęcie obiecał kolejne koncerty na terenie miasta Görlitz. W związku z tym pojawiło się zaproszenie do Parafii Ewangelickiej przy Lutherkirche w Görlitz. Po koncercie można było otrzymać materiały informacyjne o chórze oraz nabyć płytę CD z pieśniami bielskiego chóru. Miało miejsce także spotkanie z przedstawicielami miejscowej parafii w historycznym domu Martina Mollera, pełniącym funkcję Domu Parafialnego.
 
ks. Cezary Królewicz