english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zimowe wieści ze Szczyrku Salmopolu

Wizyta gości z Westerchtede

 

W grudniu i styczniu w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku gościli przedstawiciele partnerów z Niemiec, z partnerskiej Parafii Ewangelickiej z Westerchtede.
Przyjechali odwiedzić polskich parafian. Z tej okazji dzieci osoby starsze otrzymali prezenty na święta Bożego Narodzenia. Do przychodni zdrowia w Szczyrku goście przekazali dwa duże kartony lekarstw, a dla uczniów szkoły nr 2 przywiezli kilkaset sztuk zeszytów (ok. 1,5 tony).

  

 

Ks. Jan Byrt, proboszcz parafii o tej wizycie wyraził się tak: Jesteśmy Bogu wdzięczni, że mając partnerską parafię możemy w rożnorakich dziedzinach służyć nie tylko swoim parafianom, ale w myśl słów Jezusa, także wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości. Ta drogę wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne "Bóg zapłać!"
 

  

Można i w ten sposób ... 
 
Od kilku już dobrych lat Parafia Ewangelicka w Szczyrku organizuje akcję związaną z propagowaniem narciarstwa. Polega ona na tym, że rozdaje narty wszystkim tym, których nie stać na zakup nowego czy używanego sprzętu i zachęca w ten sposób do uprawiania tego zdrowego sportu - "w zdrowym ciele zdrowy duch" ...

  
Jak mówi ks. Jan Byrt, "w ten sposób rozdaliśmy już kilkaset par! W ubiegłych latach zwracaliśmy się z prośbą do parafi ewangelickich w Austrii i propozycja nasza została przyjmowana z wielkim entuzjazmem. I to do tego stopnia, że nawet redaktorzy "Gazety Wyborczej", jadąc z Białego Krzyża zaskoczeni 'wystawką" napisali o naszej akcji artykuł. Bo przecież niewiele potrzeba, by kogoś uszczęśliwić. Od zeszłego roku mieszkańcy Szczyrku i przyjaciele naszej parafii przywożą swoje stare narty i buty narciarskie oraz kijki na naszą wystawkę. Jest już znana, więc natychmiast jest sprzęt zabierany przez potrzebujących.

 

Może i ty, droga siostro i bracie internauto, kupiłeś sobie nowe narty i modne buty narciarskie, a stare zalegają na poddaszu czy w piwnicy . Jak długo chcesz jeszcze ten sprzęt trzymać? Czy przez całe życie, aż się zniszczy i nie będzie do niczego potrzebny? Czy nie chciałbyś usłużyć tym co posiadasz i przekazać stary sprzęt tym, których nie stać na zakup nart czy butów? Jeśli nie masz wokół siebie ludzi, którzy mogliby skorzystać z twojego starego sprzętu, to wybierz się do szczyrku, przywieź go do Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu, a my wystawimy go na wystawce. Niech też inni się ucieszą. Zachęcam w taki prosty sposób do służenia innym".

Niezwykły gość w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku 
 

Na początku stycznia 2007 roku w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu pojaił się niezwykły gość. Była nim 16-letnia Chinka, która od urodzenia mieszka w Australii. Nigdy nie widziała naturalnego śniegu, a co za tym idzie nigdy też nie miała nart na nogach. Zatem zdecydowaliśmy się na naukę tego gościa ...
 

Lekcje odbyły się na Białym Krzyżu przy mgle. Uczennica była bardzo pojętna. Po kilku godzinach sama zjechała do wyciągu i orczykiem wyjechała do góry. 
 

  

Jakby to mogło być, aby będąc w zimie w Szczyrku nie nauczyć się lub nie spróbować białego szaleństwa . Udało się! Gdzie będzie w Australii jezdzić tego już nie wiemy.

 

Z Biblią przez 2007 roku
 
Od stycznia w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku co środę zbiera się grono parafian, którzy zdecydowali się w tym roku przeczytać wspólnie całe Pismo Święte.
Spotykają się w środy i czytają równolegle kilkanaście rozdziałów Starego Testamentu i kilkanaście z Nowego Testamentu.

   
Wiele osób zna tylko wyrywkowo Biblię i jeżeli nie przeczyta w ciągu swojego życia przynajmniej raz całego Pisma Świętego to powinien się wstydzić. U nas w Szczyrku grono czytających stale się powiększa. Są wśród nas tacy, co już przeczytali kiedyś całą Biblię i tacy, którzy jeszcze nigdy tego nie dokonali. 
Zachęcamy zatem i zapraszamy do czytania Biblii. Kto chce może się z nami kontaktować i przylączyć do naszego grona czytających Słowo Boże.
  

ks. Jan Byrt