english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

50 lat w drodze

29 czerwca 2008 r. w kościele Pokoju w Jaworze odbyło się dziękczynne nabożeństwo z okazji powrotu do kościoła naczyń liturgicznych. Naczynia te, w obawie przed grabieżą zostały wywiezione do Niemiec przed pięćdziesięciu laty przez panią Luisę Krzyżanowski i tam złożone w archiwum kościelnym w Berlinie.
 
Dwa lata temu brat pani Krzyżanowski odwiedzając Jawor, przywiózł list od pani Luise do proboszcza jaworskiej parafii ewangelickiej. W swoim liście pani Krzyżanowski opisuje historię wywiezienia naczyń (w wózku pod własnym dzieckiem!) oraz ich wykaz, oraz wyraża wolę ich powrotu do kościoła Pokoju. Po dwóch latach pytań, rozmów, spotkań bp Martin Schindehuette - viceprezes EKD ds. zagranicznych przesłał do Diecezji Wrocławskiej list, w którym poinformował o zgodzie na powrót naczyń do Jawora.
 

 
Uroczystość w ostatnią niedzielę czerwca 2008 r. zaszczyciło swą obecnością wiele znakomitych osobistości. Z Niemiec przyjechali potomkowie rodzin zasłużonych przez stulecia dla parafii m. in. von Richthoffen czy von Schweinitz. Ponadto gośćmi byli Burmistrz Jawora, Starosta Jaworski, Konsul RFN, burmistrzowie Świerzawy, a także parafianie i mieszkańcy grodu nad Nysą Szaloną. Obecna była również poseł Elżbieta Witek, a także gość ekumeniczny - dziekan jaworski ks. dr Dominik Drapiewski. W czasie nabożeństwa kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp Ryszard Bogusz, a słowo okolicznościowe bp Martin Schindehuette z Hanoweru, który powiedział m. in. bardzo ważne dla parafii słowa: „Kościół Pokoju nie jest dziś miejscem muzealnym, przywozimy coś, co należy do tego miejsca w darze dla żywej społeczności, gdzie głosi się wiernie Boże Słowo i z rozkazu Chrystusa udziela sakramentów. Po prostu te naczynia wracają tu, bo będą służyły kolejnym pokoleniom śląskich ewangelików. Żywotność i siła duchowa tej małej wspólnoty przekonuje nas o tym całkowicie.”
 

 
W czasie Sakramentu Ołtarza odzyskane naczynia po 50 latach ponownie zostały wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, w miejscu dla którego zostały stworzone. Po nabożeństwie naczynia zostały przewiezione do muzeum, gdzie otwarto ich wystawę, a Burmistrz Miasta podziękował ks. Tomaszowi Stawiakowi i dr. Herbertowi Knoblichowi, dawnemu jaworzaninowi i byłemu przewodniczącemu parlamentu Brandenburgii za zaangażowanie obu w odzyskiwaniu „skarbu” i wręczył im srebrne, pozłacane płaskorzeźby przedstawiające … kościół Pokoju.
 

 
Wystawione naczynia pozostaną w muzeum do końca lipca, a potem wrócą zgodnie z przeznaczeniem do kościoła Pokoju.