english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

70 lat luteranizmu w Boliwii

Boliwijski Kościół Ewangelicko-Luterański obchodził 7 września 2008 r. 70-lecie istnienia. Z tej okazji odbyło się okolicznościowe sympozjum oraz odprawiono uroczyste nabożeństwo, podczas którego odbyła sie ordynacja 13 duchownych. 
  
Aktu ordynacji dokonała bp Jessica R. Crist z diecezji Montany Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła a Ameryce w asyście bpa Luisa Cristóbala Alejo Fernándeza, zwierzchnika boliwijskich luteranów oraz ks. Ishmaela Noko, sekretarza generalnego Światowej Federacji Luterańskiej. Była to pierwsza ordynacja w Boliwii, podczas której ordynowano na księży także kobiety. Oprócz 3 kobiet ordynowano również 10 mężczyzn. Spośród 16 Kościołów członkowskich ŚFL w regionie Ameryki Południowej i Karaibiku tylko jeden Kościół nie zdecydował się na ordynację kobiet.
   
Początki Boliwijskiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła sięgają misji amerykańskich luteranów wśród lokalnej ludności zapoczątkowanej w 1938 roku. Niezależne boliwijskie struktury kościelne ukonstytuowały się dopiero w 1972 roku. W tym samym roku amerykańscy misjonarze opuścili Boliwię. W 1975 Kościół ten został przyjęty do ŚFL i posiada obecnie 22 tys. wiernych w 130 parafiach.
 
W Boliwii istnieje również niemieckojęzyczna parafia ewangelicko-augsburska uznana przez ŚFL, do której należy ok. tysiąc osób.
 
D. Bruncz