english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Buty dla romskich dzieci na Ukrainie

W galerii Warsztatu Sztuk w Skoczowie można było w miesiącach letnich obejrzeć wystawę zdjęć poświęconych misji na Ukrainie w trudnym środowisku mniejszości romskiej. Wystawę zorganizowało Biblijne Stowarzyszenie Misyjne w Ustroniu oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie przy współpracy Warsztatu Sztuk MDK w Skoczowie.
 

 
Pokłosiem wystawy był pomysł zorganizowania koncertu charytatywnego na rzecz pomocy dzieciom romskim. Koncert ten odbył się dnia 27 października 2007 r., a wystąpiły w nim następujące zespoły: słowacki chór dziecięco - młodzieżowy „Datelinky”, chór Ziemi Cieszyńskiej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, zespół „Dzwonki” oraz chór „Gloria” (mieszany, żeński i męski) z parafii ewangelickiej ze Skoczowa. Podczas koncertu uczestnikom zaprezentowano także zdjęcia i film prezentujące aktualną trudną sytuację ukraińskich Romów. Na zakup butów dla tych dzieci zebrano wtenczas kwotę 1.776 zł.
 

 
Na przełomie listopada i grudnia br., 4-osobowa grupa (Jarmila Suszka, Jerzy Marcol, Gustaw Szalbut i Jan Szczypka) wyjechała na Ukrainę, by na miejscu zakupić buty. Do zebranej podczas koncertu kwoty Biblijne Stowarzyszenie Misyjne dołożyło 500 €, co w sumie dało 1000 €. Za taką kwotę zakupiono prawie 100 par butów.
 
Polska grupa odwiedziła ponadto kilka wiosek oraz miast ukraińskich (Żniatyno, Wielkie Łuczki, Mukaczewo), gdzie przeprowadzono ewangelizacje oraz zapoznano się z aktualną sytuacją edukacyjną. Dla szkół zakupiono kredki, bloki rysunkowe, plastelinę, liczydła, a także duży piec, by nagrzać salę. Wielką radością napawał również fakt, że w wioskach wykopano studnie, z których ludzie mogą teraz czerpać czystą wodę. Koszt jednej ze studni pokryła w całości parafia ewangelicka z Drogomyśla k. Cieszyna.
 

 
Reasumując przeżycia z wyjazdu, warto podkreślić, że na przełomie kilku lat działalności wśród Romów, koordynowanej przez Biblijne Stowarzyszenie Misyjne, zaszły znaczący zmiany: wiele domów zostało zaopatrzonych w czystą wodę pitną oraz poprawiły się warunki edukacyjne. Zmiany są widoczne także w sferze mentalności poszczególnych społeczności oraz na płaszczyźnie osobistej pobożności.
  

 
Bogu dzięki, że zmienia ludzkie serca.
    
tekst: J. Sz.
zdjęcia: Jerzy Marcol
 

 
Wszystkich zainteresowanych i pragnących pomóc w misji na Ukrainie zachęcamy do nawiązania kontaktu z Biblijnym Stowarzyszeniem Misyjnym - www.bsm.org.pl.