english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Chór ze Szwecji na tournée po południowej Polsce

W połowie czerwca w parafii ewangelickiej w Szczyrku gościł chór luterański ze szwedzkiego miasta Uppsala. W ciągu pięciu dni Skandynawowie podziwiali uroki Beskidów oraz koncertowali w kilku ewangelickich kościołach.
 

  

Pierwszym miejscem koncertu był kościół luterański w Wiśle. Nie bez przyczyny organizatorzy wybrali właśnie Wisłę jako pierwszą stację Szwedów. Przed 30. laty (1977 r.) chór z Wisły przebywał na tournée w Szwecji. Śpiewacy mieszkali właśnie w Uppsali, co dało się wyczuć – wielu chórzystów poznało się od razu, pomimo upływu ponad 30. lat. Spotkanie po koncercie wypełnione było wspomnieniami i ponownym zacieśnieniem więzi. Warte podkreślenia jest to, że w dalszym ciągu są ludzie, którzy przez tak długi okres czasu służą Bogu swoim głosem. Co ciekawe, na razie nie myślą przechodzić na śpiewaczą emeryturę.
 
Chór wystąpił także podczas nabożeństwa w Starym Bielsku, w Dzięgielowie oraz w Zespole Szkół nr 2 w Szczyrku, gdzie charyzmatyczny dyrygent potrafił stworzyć niesamowitą atmosferę, która zaowocowała wzajemną nauką niektórych słów: dzieci uczyły chórzystów po polsku, a Szwedzi odwzajemniali się szybką lekcją szwedzkiego.
  

  

Na zakończenie swego tournée Skandynawowie wystąpili w kościele ewangelickim w Krakowie.
 
Chór wykonuje różną muzykę – od klasycznej muzyki sakralnej, poprzez współczesne formy, takie jak gospel czy negro-spirituals. Największy aplauz wzbudziły jednak pieśni ludowe oraz utwór wykonany po polsku, pt: „O mój rozmarynie”.
 
Obok intensywnej służby Bogu podczas trasy koncertowej, goście mieli także okazję zapoznać się z historią i działalnością Kościoła Ewangelickiego w Polsce oraz aktywności Diakonii, które przedstawił bp sen. Jan Szarek. Szwedzi gościli także w Pszczynie oraz zafundowali sobie wędrówkę po Beskidach, odwiedzając m. in. górę Kotarz, gdzie na jesieni przy Ołtarzu Europejskim z inicjatywy ks. Jana Byrta zostanie odprawione pierwsze ekumeniczne nabożeństwo.
  
 

 
 
Chór gościł w Polsce już piąty raz. Wcześniej Skandynawowie przebywali w naszym kraju w latach 1969,1971,1977,1985. Nad sprawnym przebiegiem całego pobytu czuwały organizatorki: pastorowe – Ritva Szarek i Dorota Byrt.
  
xJB
  

 
Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się i podjęli Szwedów u siebie: parafiom ewangelickim w Wiśle, Starym Bielsku, Dzięgielowie, Pszczynie i Krakowie, Biuru Promocji Miasta Szczyrk, Dyrekcji Zespołu Szkół nr 2 w Szczyrku oraz bp. sen. J. Szarkowi.