english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Debatowano o Sakramencie Chrztu Świętego

W dniach od 1 od 3 października diecezja Uppsala Kościoła luterańskiego w Szwecji organizowała konferencję na temat chrztu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościoła luterańskiego w Szwecji, Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Zimbabwe, diecezji Llandaff Kościoła w Walii oraz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce; nasz kościół reprezentowali: Marcin Podżorski ze Skoczowa (członek Synodu Kościoła) oraz Piotr Sztwiertnia z Wisły-Jawornika (delegat młodzieży).

W czasie konferencji uczestnicy zastanawiali się nad znaczeniem Sakramentu Chrztu Świętego z trzech perspektyw: kościoła, osobistej i parafialnej. Pierwszy dzień konferencji odbywał się w siedzibie diecezji w Uppsali, a kolejne dwa w centrum konferencyjnym w Undersvik. Każdego dnia odbywały się 30-minutowe prezentacje danego tematu przez wszystkie 4 kraje, po czym był czas na dyskusje w małych grupach oraz pytania. Także w trakcie przerw była sposobność do wymiany doświadczeń, pomysłów w pracy z młodzieżą, dziećmi, dorosłymi.

Konferencja dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele ciekawych przemyśleń na temat istoty chrztu w życiu chrześcijanina, a także dała nowe inspiracje do działań w kościele. Pozwoliła też na zawarcie nowych znajomości ze współwyznawcami z innych krajów. Pomogła uzyskać odpowiedzi na pytania, jak docierać do ludzi nie mających związku ze swoją parafią, jak mówić o istotnej roli chrztu w życiu chrześcijanina, co to dla mnie znaczy być ochrzczonym, czy z racji bycia ochrzczonym mam jakieś zadania do wypełnienia, jak wzajemnie w parafii lub w Kościele wpływać na zaangażowanie osób?

Czas, który mogliśmy spędzić ze sobą, przeznaczaliśmy również na poznawanie sytuacji poszczególnych Kościołów, dowiadywaliśmy się ciekawych rzeczy na temat kultury współwyznawców. Istotnym elementem naszej konferencji były poranne i wieczorne społeczności, podczas których mogliśmy doświadczać poczucia Bożej bliskości oraz społeczności z pozostałymi uczestnikami.

 

P. Sz.