english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dekada Lutra 2008 – 2017

Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) zainauguruje 21 września w Wittenberdze "Dekadę Lutra – 500 lat Reformacji". Projekt kierowany przez grupę roboczą "Luter 2017", w skład której wchodzą przedstawiciele Kościołów ewangelickich oraz władz państwowych, ma być przygotowaniem do centralnych obchodów jubileuszowych 500-lecia Reformacji.
 
Wybór miejsca i czasu otwarcia Dekady Lutra nie jest przypadkowy. We wrześniu 1508 roku augustiański mnich Marcin Luter przybywa po raz pierwszy do prowincjonalnej Wittenbergii, w której rozpoczął się wielki ruch odnowy zachodniego chrześcijaństwa.
 

 
W Kościele Zamkowym, w którym znajduje się grób Reformatora, a także Filipa Melanchtona, najbliższego współpracownika Lutra i autora Konfesji Augsburskiej, odprawione zostanie nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosi ks. bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ameryki (ELCA) i prezydent Światowej Federacji Luterańskiej. Organizatorzy obchodów chcą w ten sposób podkreślić międzynarodowy charakter Dekady Lutra, jak i 500-lecia Reformacji. Jest to o tyle istotne, gdyż obchody okrągłych rocznic Reformacji były ważnymi wydarzeniami społeczno-politycznymi w życiu państw niemieckich. Do dziś są one przedmiotem badań interdyscyplinarnych nauk kulturoznawczych.
 
I tak w 1817 roku obchody rocznicowe odbywały się w Niemczech pod znakiem wyzwolenia od okupacji napoleońskiej, a świętowanie jubileuszu Reformacji w 1917 roku posiadało zdecydowanie nacjonalistyczny charakter. W 2017 roku ma być zupełnie inaczej – nie tylko europejsko, ale i globalnie, a także ekumenicznie.
 
Dekada Lutra posiada również swoje logo – jest nim współczesna interpretacja najbardziej znanego portretu ks. Marcina Lutra autorstwa Łukasza Cranach Starszego. Projekt został opracowany przez agencję reklamową z Offenbach.
 
Dariusz Bruncz