english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Diecezjalna ewangelizacja w Poznaniu

"Pan mój i Bóg mój"
 
Wyznanie Tomasza, który przeżył spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem, stało się hasłem Diecezjalnej Ewangelizacji Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej.
 
Od wielu lat były osoby, które dążyły do zorganizowania w naszej diecezji spotkania ewangelizacyjnego. Dzięki staraniom wielu, modlitwom i Bożemu błogosławieństwu dokładnie w połowie listopada 2008 r. ponad 60 osób przybyło do Poznania na ewangelizację dla rodzin. Pokonując nawet kilkaset kilometrów, przyjechali, aby przeżyć trzy dni z współwyznawcami, a przede wszystkim w bliskości Bożego Słowa.
 
W piątkowe popołudnie po raz pierwszy zasiedliśmy w pięknym wnętrzu poznańskiej świątyni. Zebranych przywitał prowadzący ewangelizację ks. Wojciech Froehlich, który wraz ze swoją grupą młodzieży przyjechał ze Słupska. W czasie całej ewangelizacji śpiew i uwielbienie prowadził zespół N.O.C. z Piły. Gościem pierwszego wieczoru była Halina Raszyk, żona poznańskiego gospodarza ks. Tadeusza Raszyka. Pastorowa mówiła o trudach i radościach życia w cieniu parafii oraz szczególnej Bożej łasce, jaką było wybudowanie pięknego centrum parafialnego w Poznaniu.
 
W czasie ewangelizacji kazanie wygłosił duszpasterz ewangelizacyjno-misyjny Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. Waldemar Gabryś. Pierwszy wieczór poświęcony był tematowi ryzyka pójścia za Chrystusem. Czy takie ryzyko się opłaca? A być może w szerszej perspektywie w ogóle nie jest ryzykiem? W sobotę po śniadaniu ks. Tadeusz Raszyk poprowadził wykład "O Jezusie, który sprawia, że niemożliwe jest realne i wykonalne”. To było ciekawe rozważanie o cudach, które dzieją się w życiu każdego człowieka, o kościele, komunikacji i wielu innych sprawach życia codziennego.
 
Wczesnym popołudniem prof. Władysław Wróblewski oprowadził uczestników ewangelizacji po Poznaniu przedstawiając miejsca związane z ewangelikami w tym mieście. Każdy mógł zobaczyć i dowiedzieć się gdzie i w jakich okolicznościach odbywały się ewangelickie nabożeństwa oraz usłyszeć historie, których próżno szukać w przewodnikach.
 
Punktualnie o godz. 17:00 rozpoczęła się wieczorna ewangelizacja, na której obecny był zwierzchnik Diecezji - bp Michał Warczyński. Tego dnia historię swojego życia, a bardziej życia z Bogiem i życia pod Bożym błogosławieństwem przedstawiła Sylwia Muoto z Poznania. To była fascynująca i dająca wiele do myślenia historia o drodze rodziny Muoto, która prowadziła przez różne kontynenty, nieraz dramatyczne i trudne chwile, ale zawsze pod osłoną Najwyższego.
 
Ks. Waldemar Gabryś mówił następnie o potrzebie wyrzeczeń, bezkompromisowości i trudnościach związanych z naśladowaniem Chrystusa. Zachęcił do podjęcia drogi, której celem jest Królestwo Niebieskie.
 
Późnym wieczorem rozpoczął się koncert zespołu N.O.C. Mimo, że ciche założenia mówiły o tym, że jest przeznaczony raczej dla młodzieży, okazało się, że nawet wśród nieco starszej młodzieży są miłośnicy mocnego uderzenia. Gromkie brawa i bisy świadczyły o tym, że po ewangelizacji w Poznaniu zespołowi przybyło fanów.
 
Zakończeniem ewangelizacji było niedzielne nabożeństwo spowiednio-komunijne, w czasie którego kazanie wygłosił bp M. Warczyński. Spotkanie przy Stole Pańskim zbliżyło uczestników ewangelizacji do siebie, a przede wszystkim do Jezusa Chrystusa. Było nawiązaniem z jednej strony do refleksji nad kończącym się rokiem kościelnym, a z drugiej adwentowym oczekiwaniem; jak pisze apostoł: Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie (1 Kor 11,26).
 
Diecezjalny Duszpasterz Ewangelizacyjno-Misyjny dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pierwszej po wielu latach diecezjalnej ewangelizacji; w szczególności parafii poznańskiej za gościnność i stworzenie wspaniałej atmosfery.
 
xwg