english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Diecezjalne Święto Misyjne we Wrocławiu

W tym roku po raz kolejny w pamiątkowym kościele Króla Gustawa Adolfa we Wrocławiu wierni Diecezji Wrocławskiej spotkali się na Diecezjalnym Święcie Misyjnym. Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył zwierzchnik diecezji bp Ryszard Bogusz, Słowo Boże wygłosił ks. radca Waldemar Pytel.
 

 
Zebranych powitał ks. Dawid Mendrok, który przypomniał, że Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa jednoczy parafian wszystkich Diecezji w celu zbierania ofiar na remonty obiektów kościelnych. Święto Diecezji Wrocławskiej zjednoczyło tych parafian na nabożeństwie dziękczynnym. Przybyli oni z parafii w Karpaczu, Świdnicy, Legnicy, Sycowie, Wrocławiu, Kępnie i Bydgoszczy. Jest to widoczny dowód Bożego błogosławieństwa, który za sprawą Ducha Świętego zgromadza ewangelików w jedną społeczność wierzących i „dobrze czyniących”. Uroczystości uświetnione zostały koncertem zespołu „WANG” oraz śpiewem chóru parafii z Bydgoszczy. Po nabożeństwie i koncercie gospodarze uroczystości zaprosili na gorący posiłek, kawę, herbatę i ciasto.
 

 
Diecezjalne Spotkania Misyjne z okazji Święta Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa mają bardzo młodą historię, a związana jest ona z kościołem pamiątkowym Króla Gustawa Adolfa, przy którym dzisiaj mieści się Ewangelicki Dziekanat Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz siedziba parafii św. Krzysztofa. Pamiątkowy kościół Króla Gustawa Adolfa, wybudowany i poświęcony w 30. latach ubiegłego wieku, w środku nowopowstałej dzielnicy Wrocławia – Sępolno, po wojnie zagarnięty został przez władze państwowe. Z kościoła zrobiono kino „Światowid” a z plebani dom kultury. Końcem lat dziewięćdziesiątych budynki zostały oddane Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w RP. Kościół został ponownie poświęcony i przywrócono mu pierwotną nazwę (ale nie wygląd) – „Pamiątkowy Kościół Króla Gustawa Adolfa”.
 

 
Na początku gospodarze miejsca organizowali Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa dla swoich parafian (z parafii św. Krzysztofa). W kolejnych latach zapraszali wiernych parafii Opatrzności Bożej, a w 2007 roku po raz pierwszy parafian całej Diecezji Wrocławskiej. I tak święto parafialne przerodziło się w Diecezjalne Święto Misyjne.