english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Dwunaste wczasy świąteczno-sylwestrowe w Jaworniku

Od 22 grudnia 2007 do 2 stycznia 2008 roku 60-osobowa grupa "starszej młodzieży" z wielu parafii z całej Polski spędzała święta Bożego Narodzenia oraz witała rok 2008 w Domu Gościnnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Jaworniku. Pobyt zorganizowała miejscowa parafia we współpracy z Diakonią Diecezji Cieszyńskiej.
 

 
Już pierwszego dnia pobytu, zaraz po przyjeździe, większość wczasowiczów udało się na spacer. Wieczorem podczas kolacji ks. Zdzisław Sztwiertnia, proboszcz miejscowej parafii oraz Oskar Wild, student teologii ewangelickiej, wspólną modlitwą oficjalnie rozpoczęli XII wczasy świąteczno-noworoczne. Po kolacji wczasowicze udali się na długie rozmowy ze starymi znajomymi. Rodziły się też nowe znajomości.
 

 
Program każdego dnia był wypełniony, tym niemniej nie brakowało czasu na przedpołudniowe i popołudniowe spacery. Pobyt urozmaiciły występy miejscowych zespołów folklorystycznych, góralskich oraz parafialnych, takich jak: Mali Tkocze, Wańcy, Chór Misyjny z Wisły, Chórek dziecięcy z Wisły Centrum. Swoim występem wczasowiczów zaszczyciła także niewidoma Magdalena Radwańska z Wrocławia – która poprzez swój śpiew, pomimo tego co ją w życiu spotkało, daje wspaniałe świadectwo o Bogu.
 

 
Uczestnicy mieli również możliwość zapoznania się z dorobkiem poetyckim ks. Pawła Anweilera, Biskupa Diecezji Cieszyńskiej oraz Józefa Wiśniewskiego, poety i dziennikarza z Łodzi. Wczasowicze spotkali się także z ks. Markiem Londzinem, dyrektorem Cieszyńskiej Diakonii, który w skrócie opowiedział o działalności kierowanej przez niego instytucji. Ks. Emil Gajdacz przygotował dla uczestników prezentację multimedialną, przybliżającą postać znanego poety i pieśniarz ewangelickiego – ks. Paula Gerhardta.
 

 
Dla chętnych zorganizowano także kulig. Większość nabożeństw w jawornickim kościele wzbogacił miejscowy chór oraz zespół młodzieżowy. Podczas wczasów nie zabrakło także czasu na wspólny śpiew kolęd.
 
W wieczór sylwestrowy o godzinie 23:00 wszyscy zebrali się w kaplicy, aby móc wspólnie żegnać stary i witać nowy rok. Podczas tego spotkania uczestnicy wspólnie śpiewali, wsłuchiwali się w fragmenty wierszy czytane przez ks. Z. Sztwiertnię oraz w słowa krótkiego rozważania przygotowanego przez O. Wilda. Śpiewem solowym wieczór ubogaciła pastorowa Ewa Sztwiertnia. Nowy Rok został przywitany przez wczasowiczów modlitwą. Po modlitwie wszyscy w komplecie udali się do wcześniej przygotowanej przez siebie "Sali Balowej", gdzie stukając się lampką szampana mogli złożyć sobie noworoczne życzenia. Potem nadszedł czas na bal sylwestrowy.
 

 
Podczas spotkania pożegnalnego zorganizowanego przez wczasowiczów, wszyscy zapewniali, że jeśli zdrowie im pozwoli, postarają się po raz kolejny zawitać w Jaworniku podczas następnych wczasów świąteczno-noworocznych, a niektórzy nawet szybciej – bo już w najbliższe wakacje letnie.
 
Tekst i zdjęcia: Oskar Wild