english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Krzyż w Brzezówce

Ekumeniczne poświęcenie krzyża na cmentarzu komunalnym w Brzezówce
  
Jedyny cmentarz komunalny w Gminie Hażlach (koło Cieszyna) znajduje się w Brzezówce. Założony jeszcze przed II wojną światową służył jako miejsce pochówku przede wszystkim mieszkańców Brzezówki. Pod koniec wojny pochowano na cmentarzu poległych w działaniach wojennych żołnierzy niemieckich. Z biegiem czasu cmentarz zapełniał się i w 2000 roku ówczesne władze samorządowe Gminy Hażlach podjęły decyzje o jego powiększeniu. Po wielu uzgodnieniach, wykupie terenu, budowie ogrodzenia i parkingu, przedsięwzięcie powiększenia cmentarza komunalnego ostatecznie zakończono w br. Z inicjatywy społeczności lokalnej Brzezówki i Pogwizdowa umieszczono na powiększonym cmentarzu krzyż.
 

 
Uroczyste nabożeństwo związane z otwarciem powiększonego cmentarza miało miejsce w poniedziałek 16 czerwca 2008 r. Na cmentarzu pod krzyżem zgromadzili się mieszkańcy Brzezówki i Pogwizdowa. Przybyli duchowni parafii ewangelickiej w Cieszynie - ks. Janusz Sikora i ks. Wojciech Pracki, parafii rzymskokatolickiej w Pogwizdowie - ks. Karol Mozor, a także prof. Uniwersytetu Śląskiego - ks. dr hab. Józef Budniak oraz wicedziekan Dekanatu Goleszowskiego ks. Andrzej Papoń. Władze gminy reprezentował Wójt Gminy Hażlach Karol Folwarczny oraz Przewodniczący Rady Gminy Karol Czempiel.
 

 
Po odśpiewaniu pieśni „Pod Twą obronę” i liturgii wstępnej, krótkie kazanie wygłosił ks. Janusz Sikora. Nawiązując do miejsca, przytoczył opisane w ewangeliach dwa groby – grób Jezusa i grób Łazarza. Wskazał na tych przykładach, iż dla chrześcijanina grób to nie przemijanie i smutek, ale przede wszystkim nadzieja życia wiecznego w Jezusie Chrystusie. I takim właśnie winno być postrzegania cmentarza, jako miejsca nadziei, a utwierdzać w tym ma nas wzniesiony na ziemi cmentarnej krzyż. Następnie duchowni pobłogosławili ziemię cmentarną i krzyż oraz zmówiono modlitwę. Ks. Karol Mozor podziękował wszystkim, którzy pracowali społecznie przy postawieniu krzyża na cmentarzu wymieniając osoby, które najbardziej przyczyniły się do powstania tego dzieła. Wójt Gminy Hażlach Karol Folwarczny przedstawił historię powiększenia cmentarza w Brzezówce, a także podziękował duchowieństwu obydwu wyznań i mieszkańcom za przybycie. Uroczystość zakończono wspólnie zmówioną modlitwą „Ojcze nasz”.
 

 
To już drugie tego typu w ostatnim okresie czasu ekumeniczne nabożeństwo „pod krzyżem” w Brzezówce. Pierwsze miało miejsce w grudniu 2006 roku przy nowo odnowionym krzyżu przydrożnym położonym w gospodarstwie rodziny Zagórów.
 
(JK)