english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ks. Robert J. Marshall nie żyje

22 grudnia w wieku 90 lat zmarł ks. dr Robert J. Marshall, jeden z architektów zjednoczenia amerykańskich luteranów.
 
Marshall był w latach 1968-1978 zwierzchnikiem Luterańskiego Kościoła Ameryki (LCA), który w 1987 roku wraz z Amerykańskim Kościołem Luterańskim i Stowarzyszeniem Kościołów Ewangelicko-Luterańskich (AELC) podjęły decyzję o samorozwiązaniu i utworzeniu Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). LCA był najliczniejszym Kościołem, z którego powstał ELCA.
 
Marshall specjalizował się w teologii Starego Testamentu – w latach 1953-1962 był profesorem Chicago Lutheran Theological Seminary, a od 1981 do 1988 w Lutheran Theological Southern Seminary. Od ordynacji w 1944 roku zaangażowany był nie tylko w pracę parafialną, lecz także ogólnokościelną. Bardzo pragnął przełamania antagonizmów wewnątrzluterańskich i stworzenia jednego Kościoła luterańskiego, w którym miejsce znaleźliby zarówno potomkowie Skandynawów, Niemców, jak i luteranie wywodzący się z innych kręgów kulturowych.
 
- Ks. Marshall był pasterzem, niezwykle czujnym, ciężko pracującym i zawsze posłusznym wobec swojego Pana – powiedział ks. H. George Anderson, który w latach 1995-2001 był biskupem naczelnym ELCA. Anderson był też konfirmantem ks. Marshalla, gdy ten był proboszczem parafii w Alhambra w Kalifornii.
 
Marshall był również wiceprezydentem Światowej Federacji Luterańskiej oraz szefem międzynarodowej organizacji charytatywnej Lutheran World Relief.
 
Dariusz Bruncz