english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy numer kwartalnika Ewangelik

Wiosna jest piękna w tym roku. Nie tylko dlatego, że zima była łagodna, a zieleń szybko przykryła szarość ziemi, ale przede wszystkim dlatego, że w kwietniu przeżyliśmy w katowickim „Spodku” „wiosnę” religijnego przebudzenia w czasie ośmiodniowej ewangelizacji, skupiającej tysiące słuchaczy. To znaczące niewątpliwie wydarzenie jest szeroko komentowane, nie tylko w prasie kościelnej, ale i w kręgach niereligijnych, i zewsząd płyną słowa podziękowania pod adresem naszego Kościoła, diecezji a przede wszystkim Centrum Ewangelizacji i Misji. Nie zabrakło więc i „ciepłej” relacji na łamach „Ewangelika” pt. Katowicki ProChrist 2008 za nami! autorstwa Joanny Hałat.
  
Najnowszy, drugi zeszyt kwartalnika diecezji katowickiej „Ewangelik” zawiera i inne, równie interesujące materiały. Na czoło wybija się ważny tekst autorstwa dr. hab. Tadeusza Zielińskiego pt. Protestancka oferta dla Polski na początku XXI wieku, w którym przedstawia oferty religijne, z zakresu stosunków państwowo-religijnych, oraz oferty społeczne. Zdaniem Autora „ w tych trzech obszarach protestanci polscy, pomni na swe dziedzictwo, mogą tworzyć lub przyczyniać się do powstania wartościowej alternatywy dla rozwiązań społeczno-religijnych współczesnej Polski”.
 
Godnym polecenia jest skrót opracowywanej publikacji Michała Pilcha pt. „Leśnie kościoły” w Beskidach. Opracowanie dotyczy życia religijnego na Śląsku Cieszyńskim po 1654, kiedy odebrano ewangelikom wszystkie kościoły. Do naszych czasów zachowała się pamięć o dziewięciu „leśnych kościołach” w Beskidzie Śląskim.
 
Ciekawym materiałem jest również obszerna relacja z Synodu Diecezjalnego, zawierająca sprawozdanie biskupa oraz relację o laureatach „Róży Lutra” 2008. „Ewangelik” jest do nabycia w każdej parafii Diecezji Katowickiej, a skrócone wersje można znaleźć również w internecie ...