english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O Bugenhagenie w Trzebiatowie

Jan Bugenhagen urodził się w Wolinie w 1495 roku, był niemieckim teologiem ewangelickim, reformatorem życia kościelnego w północnych Niemczech. Studiował w Greifswaldzie na wydziale humanistycznym, a w 1504 został rektorem szkoły miejskiej w Trzebiatowie, zaś w 1521 roku rozpoczął studia teologiczne w Wittenberdze. Zmarł 20 kwietnia 1558 roku.
 
To właśnie dokładnie w 450. rocznicę śmierci Jana Bugenhagena odbyły się uroczyste nabożeństwa zarówno w Wittenberdze, jak i w Trzebiatowie. Trzebiatów jest dzisiaj filiałem parafii w Szczecinie, gdzie dwa razy w miesiącu prowadzone są nabożeństwa. Uroczyste polsko – niemieckie ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne odbyło się w ewangelickim kościele św. Jana. Prowadził je ks. Sławomir Janusz Sikora ze Szczecina oraz ks. dr Christoph Ehricht z Greifswaldu, który wygłosił kazanie. Obecni byli również ks. Hans-Udo Vogler z Grossreschen, ks. Janusz Staszczak z Koszalina oraz goście ekumeniczni: ks. Mariusz Dobrowolski z Parafii Rzymskokatolickiej Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie oraz ks. Bohdan Feciuch z Parafii Greckokatolickiej.
 

 
W czasie nabożeństwa zaśpiewał chór parafialny z parafii ewangelickiej w Szczecinie. Kościół zgromadził wielu wiernych zarówno ze Szczecina, którzy przyjechali autokarem oraz lokalnych ewangelików. Cieszyłą również liczna obecność chrześcijan Kościołów ekumenicznych. Wspólnie mogliśmy dziękować Bogu za działalność Bugenhagena, która przyniosła ważne zmiany dla Pomorza, wyrazić wdzięczność za to, czego również i dzisiaj możemy się razem uczyć patrząc w przeszłość.
 
Ks. dr Ehricht powiedział: „Gdy dziś jako wspólnota kościelna pragniemy na naszej drodze czerpać z przeszłości odpowiedzi dotyczące przyszłości, to właśnie spuścizna Bugenhagena stanowi aktualną i wartościową wskazówkę. Kościół jest tam, gdzie odbywają się nabożeństwa, gdzie edukowani są ludzie i gdzie jest miejsce dla miłosierdzia. Niczego więcej właściwie nie potrzebujemy”.
 

 
Tydzień później po niedzielnym nabożeństwie w Szczecinie wierni mogli dowiedzieć się więcej o Bugenhagenie, o którym opowiadał Jan Wild ze Słupska. Referat został przygotowany na prośbę bpa Michała Warczyńskiego – zwierzchnika Diecezji Pomorsko–Wielkopolskiej. Wygłoszony został po raz pierwszy w Warcinie na spotkaniu partnerskim dwóch Diecezji Wrocławskiej, Pomorsko-Wielkopolskiej oraz Pomorskiego Kościoła w Niemczech.
 
Czytaj również: Kazanie ks. dr. Christopha Ehrichta, Greifswald