english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obalanie murów

Konferencja Europejskiej Komisji Młodzieży
 
Od 22 do 27 czerwca 2008 r. odbyła się kolejna konferencja organizowana przez Europejską Komisję Młodzieży przy Radzie Ekumenicznej (EYCE). Spotkanie odbyło się w Irlandii Północnej w niewielkim miasteczku Bellycastle. Wzięło w nim udział 30 młodych osób pochodzących z różnych europejskich krajów, o różnym podłożu kulturalnym, społecznym i religijnym. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Polską Radę Ekumeniczną reprezentowało dwoje studentów ChAT-u: Izabella Raabe oraz Wojciech Płoszek.
 
Praca w grupach
 
Tematem czerwcowej konferencji było „obalanie murów” czyli wszystko o konfliktach, jakie panują w naszych krajach, społeczeństwach, oraz Kościołach. Przez cały tydzień uczestnicy brali udział w wykładach, seminariach a także warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy EYCE i zaproszonych gości, którzy na co dzień zaangażowani są w prace na rzecz pokoju w Irlandii. Natomiast ostatniego dnia na własne oczy mogli przekonać się jak wygląda podzielony przez walki Belfast.
 
Konflikt ten trwa w Irlandii Północnej nieprzerwanie od 1969 r. W starciach pomiędzy protestantami i katolikami zginęło już ponad 3,5 tys. ludzi. Mimo zawieszenia broni cały czas można odczuć na ulicach Belfastu bardzo napiętą sytuacje.
 
Mur odgradzający protestantów od katolików
 
Wysokie na ponad 10 metrów mury otaczające protestanckie i katolickie dzielnice, bramy zamykane na noc, wszechobecne wypisane na ścianach domów hasła wzywające do walki oraz silnie opancerzone radiowozy i policjanci uzbrojeni po zęby jasno dają do zrozumienia, że sytuacja w tym kraju jest jeszcze daleka od normy.
 
Podczas konferencji był także czas przeznaczony na wspólne zabawy, gry i dyskusje, dzięki którym uczestnicy mogli nawzajem się poznać, wymieniać opinie a także doświadczenia z własnych krajów. Szczególnie miło zapamiętany pozostanie międzynarodowy bankiet, podczas, którego można było spróbować potraw z różnych europejskich krajów, a także posłuchać lokalnych piosenek oraz poezji. Kolejnego wieczoru uczestnicy mogli na żywo posłuchać irlandzkiej muzyki oraz nauczyć się tradycyjnych lokalnych tańców. Innym razem zorganizowano międzynarodowy mecz piłki nożnej według zasady, że jest to najlepszy sposób na przezwyciężenie podziałów i wzajemną integrację.
 
Prezentacja pracy w grupach
 
Niestety, konferencja bardzo szybko się skończyła i trzeba było wracać do domu. Wszystkim na pewno zapadnie ona w pamięci jako wspaniałe doświadczenie pozwalające na poszerzenie swoich horyzontów, wymianę poglądów i zawarcia nowych znajomości. Bo pomimo, że często tak różne mamy zdania i zwyczaje to wszyscy jesteśmy tacy sami. Mamy takie same problemy, zmartwienia, ale także radości i potrzeby. Przede wszystkim łączy nas jednak wiara w Jezusa Chrystusa wobec, którego wszyscy jesteśmy równi. A jego nieograniczona miłość ogarnia nas wszystkich bez wyjątku. Mamy nadzieję, że spotkamy się już niedługo na kolejnej konferencji organizowanej przez EYCE.
 
WP