english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ołtarz Europejski na beskidzkim szczycie

Ks. Jan Byrt ze Szczrku wystąpił z nowa inicjatywą. Chce, aby  "Ołtarz Europejski" powstał na Kotarzu.
 
Parę lat temu na Przełęczy Salmopolskiej dzięki inicjatywie ks. J. Byrta postawiono dwie kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Teraz na szczycie Kotarza - góry, która wznosi się pomiędzy Szczyrkiem a Brenną - szczyrecki duszpasterz planuje wybudować kamienny ołtarz, nazwany przez niego Ołtarzem Europejskim. - W Brukseli politycy debatują nad przyszłością Europy. A my, tu w Beskidach, będziemy się modlić o dobrą przyszłość naszego kontynentu. Chcemy tworzyć jedność w naszej różnorodności, aby każdy mógł żyć godnie i w pokoju - tłumaczy ks. Byrt.
 

 
Według oryginalnego pomysłu niecodzienny ołtarz ma być wspólnym dziełem wielu osób. Ma zostać wzniesiony z płaskich kamieni, na wzór starotestamentowych ołtarzy. Będzie miał 2,5 m szerokości oraz po 1,5 m wysokości i głębokości. Na gotowym ołtarzu pojawi się jeszcze prosty metalowy krzyż. - Zachęcam wszystkich, którzy wybierają się do Szczyrku na weekend albo urlop, żeby przywieźli ze sobą duży płaski kamień i zostawili go przy naszym kościele na Salmopolu. W ten symboliczny sposób również staną się budowniczymi tego ołtarza - tłumaczy.
 
Na kamieniu należy napisać kredą nazwę miejscowości, z której został przywieziony. W przyszłości obok ołtarza ma pojawić się też tablica z listą miejsc, z których przywieziono kamienie do jego budowy. Pomoc w budowie zapowiedzieli już lokalni kamieniarze, a miejsce na Kotarzu zaoferowała starsza mieszkanka Szczyrku.
 

 
Autor pomysłu chce, aby budowa zakończyła się jesienią. A potem, raz w roku zamierza tam  odprawiać ekumeniczne nabożeństwo za Europę.