english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pasyjno-wielkanocny projekt z Salmopola

Okres pasji (postu) obchodzony w Kościołach chrześcijańskich ma sprzyjać refleksji i zadumie nad swoją własną egzystencją, nad jej sensem i przemijalności oraz nad znaczenie dzieła miłości Bożej dla nas, które dokonało się w Jezusie Chrystusie na krzyżu Golgoty. W czasie tego duchowego wyciszenia, ks. Jan Byrt, proboszcz ze Szczyrku-Salmopola wpadł na pomysł zorganizowania współczesnej „reklamy dla Jezusa”.
  

 
Miałaby się ona uwidaczniać pod postacią T-shirtu z wersetem biblijnym, którą chętni nosiliby w okresie letnim, przez co zwiastowaliby Ewangelię w niekonwencjonalny sposób. Idea ta, sięgająca korzeniami do USA, jest nowatorska na polskim rynku. Proboszcz z Beskidów szybko pozyskał ofiarodawców dla swej akcji, którzy zasponsorują 400 koszulek. Na każdej z nich wydrukowany zostanie napis z Ew. Łukasza 5,4b: „…wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów”. Do tego zostanie dołączony obrazek przedstawiający Jezusa w łodzi wspólnie z apostołami.
 
"Koszulkę może otrzymać każdy, kto czuje się gotowy do tego, aby zostać apostołem Chrystusa i wypłynąć na głębię, łowiąc ludzi na morzach ogromnych" – mówi ks. Jan Byrt, przywołując słowa słynnej pieśni „Barka”. Koszulki będzie można nabywać od Niedzieli Wielkanocnej, kiedy to historycznie przezwyciężeni zostali wrogowie, którzy stawali na drodze Ewangelii. Od tamtego czasu – grzech, śmierć i szatan – mają co prawda jeszcze władzę nad światem, ale Chrystus ostatecznie ich przezwyciężył. Jego apostołowie zaś rozpoczęli misję „łowienia” ludzi dla Syna Bożego, które to dzieło kontynuowane jest po dzień dzisiejszy.
"Każdy ochrzczony chrześcijanin może zostać apostołem Chrystusa Pana, jeśli tylko świadomie podchodzi do zadań wypływających z mocy tego Sakramentu. Nie trzeba wychodzić na ambonę ani jeździć do obcych krajów. Wydaje mi się, że wokół nas znajdziemy wiele osób, które gdzieś zagubiły się w ferworze życia i potrzebują prawdziwego sternika, jakim jest tylko Jezus Chrystus" – dodaje ks. Byrt.
  
Data Niedzieli Wielkanocnej, mająca rozpocząć tę szczytną akcję, ma jeszcze i drugie odniesienie. W tym dniu szczyrecki proboszcz organizuje od kilku lat „Ekumeniczne spotkania z Ewangelią i znanymi Polakami”. Słowo Boże czytał już m. in. Kamil Durczok. W tym roku ks. Byrt zaprosił do Szczyrku premiera Donalda Tuska.
 
"Prezes Rady Ministrów uzyskał ponad 80% poparcie wśród mieszkańców sąsiedniej Wisły podczas wyborów prezydenckich, a jego partia cieszy się wielką popularnością wśród górali. Poza tym Tusk jest człowiekiem otwartym na wszystkich bez względu na przekonanie i wyznanie. To naprawdę premier wszystkich Polaków, z którym miejscowy lud chętnie się spotka" – mówi ks. Byrt i dodaje: "Mamy potwierdzenie, że zaproszenie doszło do kancelarii premiera. Jeśli Donald Tusk zgodzi się przyjechać na Niedzielę Wielkanocną do Szczyrku i przeczyta zaproponowany przeze mnie 24-ty rozdział Ewangelii Łukasza, chcemy – w wyraz wdzięczności – podarować mu koszulkę nr 1".