english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Po szóstym wieczorze ProChrist

Tak daleko, a tak bliscy

Wielkie ucieczki to powszechne zjawisko. Jedni emigrują za lepszym materialnie życiem, inni  szukają w świecie mocnych wrażeń, jeszcze inni uciekają przed samym sobą.

Wieczory ProChrist 2008 dotykają również tego tematu, jakże aktualnego w kraju, z którego wyjechały  setki  tysięcy ludzi, przeważnie młodych. Dlaczego nie zauważyli dla siebie szansy na dobre życie tutaj, wśród nas?

Ulrich Parzany – główny mówca katowickich spotkań przybliżył zebranym  w Spodku 3,5 tysiącom  ludzi problem braku perspektyw i emigracji, która bywa ucieczką przed Bogiem. Jego prawie godzinne wystąpienie kilkakrotnie było przerywane oklaskami.

Marcin Szala, który kilka lat spędził w Wielkiej Brytanii, studiując w prestiżowym Oxford University, wrócił do kraju  i postanowił poświęcić swoje dalsze życie zawodowe polskiej szkole. Czy pomogły mu w podjęciu tej decyzji wartości, które wyniósł z rodzinnego domu? Nie jestem więźniem tłumu – mówi - chcę pracować i mieszkać tam, gdzie w danym czasie jest moje miejsce. Ta postawa  zaprowadziła mnie 1500 km od ojczystego domu, a potem sprowadziła z powrotem.

Tomasz Żółtko – krakowski  muzyk, kompozytor, poeta i publicysta był gościem muzycznym  wieczoru ProChrist. Refleksyjna poezja śpiewana wzmocniła podniosły nastrój, który od sześciu wieczorów panuje w katowickim Spodku. Filmowa relacja z jednego z ponad stu miejsc przekazu satelitarnego w Polsce i zagranicą – z Krakowa – połączyła tysiące ludzi, wzbudzając atmosferę wspólnoty. Podczas tego  spotkania ProChrist pozdrowienia przekazał ks. bp  Mieczysław Czajko, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w RP, podkreślając w modlitwie, iż w centrum woli Chrystusa jest zawsze nasze dobro.

Nie mam planu, nie wiem, czy pozostanę w kraju czy wyjadę . Dla mnie najważniejsze jest zachowanie w sobie nadziei. To, co dziś usłyszałam umocniło moją wiarę w przyszłość i pomyślałam sobie, że może nie warto jej się bać – powiedziała  osiemnastoletnia uczestniczka wieczoru z Mysłowic, która pragnęła pozostać anonimowa.