english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Polskie nabożeństwo ewangelickie w Edynburgu

W niedzielę, 13 stycznia 2008 r. w kościele Laudate w stolicy Szkocji – Edynburgu odbyło się pierwsze po dłuższej przerwie polskie nabożeństwo ewangelickie z Komunią Świętą z okazji Nowego Roku oraz Epifanii (Święta Objawienia Pańskiego). Odprawił je w języku polskim bp Walter Jagucki, zwierzchnik Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii (Lutheran Church in Great Britain), który przybył do Szkocji z Leeds, w Anglii.
 

 
W Szkocji obecnie jest tylko jeden zbór luterański „St Columba” w East Kilbride, niedaleko Glasgow. Należy on do jednego z dwóch Kościołów luterańskich w Wielkiej Brytanii - Evangelical Lutheran Church of England – (ELCE), który obejmuje swym zasięgiem Anglię, Szkocję i Walię i jest członkiem International Lutheran Council (ILC). Drugi z kościołów luterańskich – Lutheran Church in Great Britain (LCiGB), należący do The Lutheran Council in Great Britain jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej i do niego należy kilka parafii polskich porozsiewanych po Anglii. To on otacza opieką duszpasterską polskich ewangelików w Szkocji.
 
Niedługo po II wojnie światowej powstały polskie parafie ewangelickie także w Glasgow i Edynburgu, dla żołnierzy – ewangelików, którzy pozostali w Szkocji. Ocenia się, że na Wyspach znalazło się po wojnie 6 tys. polskich luteran. Niestety ogromna większość z nich zmarła, bądź wyemigrowała. W samym Edynburgu odbywają się jedynie norweskie nabożeństwa luterańskie w katedrze anglikańskiej, a jedyny opuszczony kościół ewangelicki, wybudowany przez niemieckich emigrantów Bellevue Chapel, został zagospodarowany przez braci plymuckich i dziś służy wspólnocie ewangelicznej. Dobrze, że nie podzielił on losu wielu innych budynków kościelnych przerobionych w Edynburgu na dyskoteki i puby...
 

 
Polskie styczniowe nabożeństwo mogło odbyć się dzięki gościnności Kongregacji Niemieckojęzycznej, filii Evangelische Kirche Deutschland, grupującej niemieckich protestantów rożnych wyznań. W domu Laudate mieszczącym się przy 1 Chalmers Crescent (EH9 1TW) bp W. Jagucki podjął się próby wskrzeszenia nabożeństw ewangelickich dla polskich współwyznawców oraz wszystkich przyjaciół.
 
Na nabożeństwo przyszło kilkanaście osób. Część z nich to dzieci Polaków, którzy zostali tu po wojnie. Był też jeden wnuk. Część z nich to najnowsza emigracja, dla których epifanijne nabożeństwo było pierwszym polskojęzycznym ewangelickim nabożeństwem od chwili opuszczenia kraju. Wśród gości znalazł się także ks. Stuart Robertson z małżonką z Kościoła Episkopalnego, doskonale znany warszawskim luteranom. Przez wiele lat prowadził warszawską parafię anglikańską i bywał częstym gościem parafii Św. Trójcy. Ten doskonale mówiący po polsku duchowny jest także honorowym pastorem luterańskim z czasów jego służby – z kolei na Ukrainie… Z całego serca oddany jest obecnie sprawie Polonii i zwiastowania jej Ewangelii.
 
Wśród gości znalazł się także dr Robert Merecz, pastor Kościoła Polskojęzycznego w Edynburgu, ponadwyznaniowej wspólnoty polskich protestantów, w której znaleźli się również ewangelicy. Wśród gości znalazła się także para z wspomnianej wyżej parafii z East Kilbride, pochodząca z … Kanady. Święto Objawienia Pańskiego stało się więc okazją do spotkania ponad podziałami – narodowymi, wyznaniowymi i językowymi. Wszystkich zgromadził Chrystus przy swoim Stole.
 
Nabożeństwo epifanijne było radosnym wydarzeniem integrującym również starą i młodą emigrację, zarówno przy Stole Pańskim, jak również w czasie nieformalnych rozmów już po zakończeniu nabożeństwa. Była to też ostatnia szansa na zaśpiewanie przepięknych polskich bożonarodzeniowych kolęd. No i wreszcie była to okazja do wysłuchania bardzo wartościowego kazania bp. Waltera Jaguckiego o zbawieniu. Niniejszym bardzo dziękujemy mu za trud dojazdu do naszej „placówki” na północy Wyspy i chęć pracy przy reaktywacji polskich nabożeństw luterańskich.
 
W planach jest odprawianie nabożeństwa ewangelickiego po polsku raz na kwartał. Najprawdopodobniej następne nabożeństwo w marcu odprawi ks. Magdalena Kluz z Londynu.
 
Arkadiusz J. Kilanowski
 
 
Czytaj również:
Kazanie bp. Waltera Jaguckiego