english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Polsko-niemieckie spotkanie w Warcinie

W dniach 13-15 marca 2008 r. w Warcinie (parafia Słupsk) odbyło się spotkanie polsko-niemieckiej grupy roboczej. W spotkaniu wzięli udział zwierzchnicy Diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz oraz Diecezji Pomorsko–wielkopolskiej - bp Michał Warczyński z radami diecezjalnymi, bp Hans Jurgen Abromeit z Kościoła Pomorskiego w Niemczech z delegacją i przedstawiciele parafii ewangelickich z Pomorza (Słupsk, Koszalin, Szczecin oraz Penkun).
 
Spotkanie miało na celu poznanie specyfiki pracy i służby na Pomorzu w Niemczech i w Polsce, przedstawienie dotychczasowych osiągnięć i planów na przyszłość. W czwartkowy wieczór spotkanie rozpoczęło się koncertem sygnalistów oraz występem zespołu Technikum Leśnego, a w Sali kominkowej pałacu kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka w pasyjnym rozważaniu Słowa Bożego poprowadził uczestników ks. Wojciech Froehlich ze Słupska.
 

Warcino
 
Tematem przewodnim piątkowego przedpołudnia była osoba Jana Bugenhagena – reformatora Pomorza, którego sylwetkę przedstawił Jan Wild ze Słupska. W tym roku mija 450. rocznica śmierci tego wielkiego, aczkolwiek niedocenianego reformatora Kościoła, pochodzącego z Wolina.
 
Podczas drugiej części przedpołudniowego spotkania przewodniczący grupy ks. Bernhard Riedel przedstawił sprawozdanie z 9-letniej działalności grupy. Ustalone zostało, że w 2009 roku w Szczecinie odbędzie się uroczyste nabożeństwo z okazji 10-lecia kontaktów pomiędzy Diecezjami Wrocławską i Pomorsko-wielkopolską Kościoła EA w Polsce a Kościołem Pomorskim.
 
Popołudnie uczestnicy spędzili na wycieczce objazdowej po okolicach Warcina. Zwiedzili kościoły w Osowie i Wieliniu oraz kościół i zamek w Krągu. O historii tych miejsc opowiadał dyrektor Technikum Leśnego w Warcinie Piotr Mańka. W części wieczornej bp Abromeit przedstawił proces łączenia się Kościoła Pomorskiego z Kościołem Meklemburgii i Kościołem Północnej Łaby w jeden Kościół Północy.
 
W sobotę uczestnicy spotkania przyjechali do Słupska, gdzie w kościele parafialnym św. Krzyża wysłuchali rozważania przygotowanego przez ks. Janusza Staszczaka i po krótkim spacerze po mieście udali się w dalszą drogę do Koszalina, gdzie zwiedzali powstające centrum parafialne oraz koszalińską katedrę.
 
ks. Wojciech Froehlich