english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Projekt „Ołtarza Europejskiego” nabiera rozmachu

Wiele osób pochłoniętych jest pasją zbierania rozmaitych przedmiotów: znaczki, zegary, monety itp. Ks. Jan Byrt ze Szczyrku-Salmopola zbiera od jakiegoś czasu kamienie. Czyni to w konkretnym celu.
 

ks. Jan Byrt

 
Na polanie góry Kotarz w Szczyrku pragnie wybudować pod koniec sierpnia „Ołtarz Europejski”. Ma on mieć biblijne wymiary 2,5 x 1,5 m. Inicjator pomysłu twierdzi, że Europa potrzebuje przede wszystkim modlitwy, by móc osiągać swoje zamierzenia polityczne, gospodarcze i społeczne. Z chrześcijańskiego punktu widzenia to właśnie modlitwa powinna być motorem wszelkim działań: „Wybraliśmy zbocze górskie pod ołtarz, a nie jakieś miejsce łatwo dostępne, ponieważ modlitwa potrzebuje skupienia myśli. Już w Starym Testamencie wznoszono ołtarze na górach, ponieważ tam człowiek lepiej odczuwa obecność Świętego Boga.”
 

 
Projekt ks. Byrta zyskał szeroki rozgłos w wielu mediach, które na bieżąco relacjonują rozwój akcji. Na apel o przywożenie płaskich kamieni do parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu odpowiedziało wiele osób z najbliższych okolic, ze Śląska i z całego kraju. Beskidzki proboszcz chce wypisać na każdym z tych kamieni miejsce pochodzenia, by rzeczywiście stworzyć ołtarz dla Europy.
 
Pytany o najciekawsze do tej pory zebrane okazy, odpowiada: „Każdy kamień ma swoją wartość. Priorytetem są dla mnie kamienie europejskie. Przyjeżdżają różni ludzi z kraju i zagranicy, ponieważ chcą dołożyć swoją cząsteczkę do ołtarza. Nasza akcja wzbudziła zainteresowane nawet w kręgach europosłów. Grażyna Staniszewska obiecała przywieźć kamienie ze Strasburga i z Brukseli, a także zobowiązała się pilotować nasz projekt w Parlamencie Europejskim.
 

 

Muszę też szczerze przyznać, że akcja przeszła nasze oczekiwania. Ludzie przywożą kamienie nie tylko z Europy: państwo Orawscy ze Skoczowa dostarczyli kamienie ze zburzonych wież World Trade Center w Nowym Yorku, Jerzy Marcol (dyrektor Biblijnego Stowarzyszenia Misyjnego) podarował kamień z Birmy, a Zbigniew Kłapa (dyrektor Chrześcijańskiego Stowarzyszenia „Misja, Edukacja, Dojrzałość”) przywiózł mi kamienie z Ziemi Świętej – z Megiddo i Bet Shean. Akcja się rozwija bardzo pozytywnie. Moim marzeniem jest, aby udało się zebrać kamienie ze wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej oraz tych, które są jeszcze poza Unią, ale przynależą do Starego Kontynentu. Pozostało jeszcze trochę czasu do zamknięcia akcji i mam nadzieję, że uda się osiągnąć zamierzony cel”.
 

 
Zbieranie kamieni w Szczyrku-Salmopolu potrwa do połowy sierpnia. Potem beskidzcy kamieniarze stworzą ołtarz, przy którym pierwsze nabożeństwo zostanie odprawione w niedzielę 28 września 2008 r.
 
Opaska z wersetem biblijnym 
 
Ks. Jan Byrt ma też jeszcze kolejny pomysł. W czerwcu (od Dnia Dziecka) będzie rozdawał wszystkim zainteresowanym silikonową opaskę z wersetem biblijnym.
 

 
Salmopolski proboszcz mówi: "Rozpoczęliśmy od koszulek. Teraz będą opaski. Słowo Boże trzeba zwiastować w różnorodny sposób, opierając się na najnowszych trendach." Opaskę można będzie odebrać przez cały czerwiec w parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu.