english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Przedwakacyjny Zjazd Młodzieży w Golasowicach

W sobotnie popołudnie, 14 czerwca 2008 r. odbył się przedwakacyjny Diecezjalny Zjazd Młodzieży w Golasowicach. Do tej uroczej miejscowości przyjechało prawie 70 osób z różnych parafii Diecezji Katowickiej.
 
 
 
Spotkanie rozpoczęło się w kościele i przybrało niekonwencjonalną formę. Uczestnicy wchodzący do kościoła otrzymali karteczki w siedmiu kolorach, co przyporządkowało ich do poszczególnych grup. Każda grupa musiała przejść siedem kolejnych stacji (pobyt w danej stacji trwał dokładnie 2 min 47 sek), w których rozwiązywała zadanie. Zespoły w danych stacjach dowiedziały się m.in. w jaki sposób prawo Murphy'ego ma się do życia, słuchały opowieści, jak alkohol zatruwa życie młodzieży, próbowali namówić prowadzącą z jednej z stacji do wypicia szklanki wody, a także... układali puzzle. Najbardziej uczestników zaintrygowało miejsce, w którym prowadzący nie odezwał się ani słowem.
Zadania okazały się być częścią programu profilaktycznego: „Nowy styl życia – bez alkoholu” prowadzonego w roku „wychowania chrześcijańskiego” przez pracowników i wolontariuszy Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa.
 

 
Program zakończył się ciekawym podsumowaniem Marcina Podżorskiego (kierownika Misyjnego Duszpasterstwa Młodych przy CME). Mówił, jak łatwo zabłądzić w życiu, wpaść w używki, ulec pokusie. Omawiany problem został połączony z uwspółcześnioną wersją przypowieści o „synu marnotrawnym”, co pozwoliło zebranym zastanowić się nad swoim
życiem - także w wymiarze duchowym.
 
Po wykładzie uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w konkursie pieśni młodzieżowych, prowadzonych na wzór znanego quizu telewizyjnego. Konkurs prowadzili: ks. Marcin Makula oraz ks. Daniel Ferek. Rywalizacja była zacięta do ostatniego utworu, a tytuły pieśni do odgadnięcia dość trudne.
 

 
Spotkanie w kościele zostało zakończone pieśnią pt: „Miłość Bożą w sercu mam”, podczas której wszyscy uczestnicy stali w kręgu. Modlitwę końcową prowadził ks. Mirek Czyż, który dziękował za wszystkie tegoroczne Zjazdy i prosił o błogosławieństwo Boże na okres wakacji.
Następnie młodzież została zaproszona na „polankę”, gdzie miejscowa młodzież
przygotował ognisko. Luźny czas na łonie natury spędzono przy pieczeniu kiełbasek i rozmowach.
  
Tekst: Kasia Ogierman, Ula Zachraj
Zdjęcia: Paulina Kurek 
 

 
Uczestnicy wyrażają serdecznie podziękowania ks. M. Makuli i młodzieży z Golasowic za organizację Zjazdu oraz pracownikom CME za poprowadzenie programu profilaktycznego, uświadamiającego zagrożenia płynące z sięgania po używki.