english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rozpoczęła się budowa Ołtarza Europejskiego

W niedzielę, 24 sierpnia 2008 r. ks. Jan Byrt ze Szczyrku Salmopola zakończył zbiórkę kamieni na Ołtarz Europejski. Ten ołtarz, "poświęcony znanemu Bogu", ma zostac poświęcony podczas nabożeństwa nazwanego "Modlitwą o Europę", a planowanego na niedzielę, 28 września br. o godzinie 15.00.
 
Oryginalna konstrukcja ołtarza ma powstać nieopodal Przełęczy Salmopolskiej w Beskidzie Śląskim, na zboczach góry Kotarz w głównym grzbiecie pasma Baraniej Góry. Konstrukcja ołtarza ma mieć 2,5 m szerokości oraz 1,5 m wysokości i głębokości. Na specjalnej tablicy wypisane będą miejsca, z których pochodzą kamienie użyte do budowy ołtarza. A jest ich wiele ...
 
Jak podkreśla ks. Jan Byrt, jego inicjatywa spotkała się z bardzo życzliwym odzewem. „Dotarły do nas kamienie z całej Europy. Dziękuję wszystkim nie za złoto, nie za srebro, nie za drogie kamienie, ale za te zwykłe, które przywieziono z wielu miast Polski i z wielu krajów Europy. Teraz przestępujemy do dzieła. Pragniemy zbudować ołtarz naszemu Bogu, tutaj na tej cudownej ziemi! Na chwałę Pana”.
 

 
Do ciekawych "eksponatów", które zostaną wmurowane w ołtarz, należy z pewnością kamień z europejskiej części Arktyki. Jest nim kawałek skały ze Spitzbergenu, który trafił do Szczyrku  pocztą w ostatnim tygodniu.
 
Jest także kamień ... nie z tej ziemi. Do księdza Byrta zadzwonił kolekcjoner minerałów, który przeczytał w gazecie o inicjatywie proboszcza ze Szczyrku. Chcąc wesprzeć przedsięwzięcie, obiecał przysłać kawałki dwóch meteorytów ze swojej kolekcji. Kamienie dotarły na Salmopol w niedzielę. 
 
Kamienie są już wmontowywane w ołtarz. W sobotę 23 sierpnia br. na polanie, gdzie stanie ołtarz, odczytane zostało Słowo Boże i oddano w modlitwie to miejsce Bogu. Rozpoczęła się budowa ...