english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Semper Magnificent Jan Sebastian Bach klasycznie i jazzowo

W niedzielę, 7 grudnia 2008 r. w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Jakuba odbył się na klasycznie i na jazzowo koncert prof. Juliana Gembalskiego i Adama Makowicza. Organizatorami była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Ustroniu oraz Urząd Miasta w Ustroniu.
 

 
Julian Gembalski jest profesorem Śląskiej Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną, artystyczną, naukową. Jest laureatem wielu konkursów organowych. Występował z koncertami w niemal całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, dokonał licznych nagrań dla radiofonii polskiej, duńskiej i niemieckiej. Nagrał 26 płyt.
 

 
Adam Makowicz, dobrze znany w Ustroniu z corocznych koncertów charytatywnych, od końca lat 70-tych zamieszkał w USA, gdzie jako jeden z nielicznych muzyków Europy, odniósł sukces. Współpracował z najsławniejszymi muzykami, takimi jak m. in. Benny Goodman, Herbie Hancock, Tedy Wilson i Georgie Shearing. Jego pozycję w latach 90-tych umocniły koncerty z orkiestrami symfonicznymi, na których prezentował specjalnie opracowaną muzykę klasyczną.
 

 
W wypełnionym ustrońskim kościele melomani usłyszeli kompozycję Bacha w sposób tradycyjny, a po nim jazzową interpretację m.in. takich utworów jak :
Adagio BWV 564
Aria z Pastorale BWV 590
Chorał „Czuwajcie, woła nas glos” BWV 645
Chorał „Jezu ma radości” BWV 610
Chorał :”Raduj się moja duszo” z Kantaty 147
Fuga g-moll BWV 578
Siciliana –Sinfonia BWV 156
Toccata i fuga d-moll BWV 565
 
Premiera Semper Magnificent Jan Sebastian Bach klasycznie i jazzowo odbyła się 14. czerwca br. w ewangelickim kościele św. Trójcy w Warszawie w ramach uroczystości jubileuszu 250-lecia parafii luterańskiej w Warszawie.
 
foto: Michał Pilch