english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie pedagogów w Szczecinie

Jak trudny jest zawód nauczyciela wiedzą chyba tylko ci, którzy są lub nimi byli. Dla osób postronnych to często wygodne życie z osiemnastogodzinnym trybem pracy, długimi wakacjami i mnóstwem pieniędzy za dodatkowe korepetycje. Nawet w głównym wydaniu „Wiadomości” w Telewizji Polskiej 14 października nikt nie wspomniał o Dniu Edukacji Narodowej, za to dzień później informowano o „upadku” polskiej szkoły, o czym ma świadczyć wzrastająca ilość dzieci i młodzieży przyuczających się poza szkolnym planem lekcji.
 
W poczuciu wielkiego szacunku dla tych, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność nie tylko uczenia, ale i wychowywania dzieci i młodzieży. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie zorganizowała spotkanie dla protestanckich nauczycieli. W sobotnie popołudnie w Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań im. Dietrich Bonhoeffera zebrało się blisko 30 pedagogów, przede wszystkim ewangelików. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego i Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan. Każdy z zaproszonych przedstawił się i opowiedział o tym, co łączy go z wychowywaniem. Całe grono stanowiło prawdziwy „pokój nauczycielski”.
 
Po zaśpiewaniu kilku wspólnych pieśni zajęliśmy się głównym tematem naszego spotkania: „wychowaniem chrześcijańskim”. Do dyskusji wprowadził nas referat Diakon Aleksandry Błahut-Kowalczyk z Cieszyna, która – choć pierwszy raz przyjechała do Szczecina - była dobrze parafianom znana z licznych publikacji. Jej bardzo cenne przemyślenia wywołały liczne komentarze oraz refleksje oparte na osobistych doświadczeniach zarówno z pracy z dziećmi i młodzieżą, ale również wynikające z wychowywania własnych dzieci w domu. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy wychowywanie jest obowiązkiem, przywilejem czy ciężarem? Jak na grono nauczycielskie przystało dyskusja była bardzo długa, ale i owocująca w wiele głębokich refleksji.
 
Na spotkanie zaproszeni byli nauczyciele kościołów protestanckich, które brały udział w tegorocznej ewangelizacji ProChrist. Cieszymy się, że ze wzajemnym poznawaniem się i byciem razem nie musimy czekać aż do następnej edycji ProChrist 2009.
 
Wszystkim nauczycielom, pedagogom, wykładowcom życzymy wiele mądrości i wytrwałości w realizowaniu tego odpowiedzialnego powołania, jakim jest wychowywanie.
 
xsjs