english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szkolenie w ramach Instytutu Pastoralnego

Już po raz drugi, w dniach 13.01 – 19.01.2008 r., tym razem w Parafii Ewangelicko– Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, odbył się cykl zajęć w ramach Instytutu Pastoralnego dla wikariuszy i praktykantów kandydackich Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Pierwsze takie szkolenie odbyło się w czerwcu ubiegłego roku, w Wiśle.
  

 
Wszystko rozpoczęło się niedzielną kolacją, po której gospodarz parafii, bp Mieczysław Cieślar, przywitał przybyłych uczestników i przedstawił historię oraz teraźniejszość Diecezji Warszawskiej. Następnego dnia już od rana rozpoczęły się intensywne zajęcia. W poniedziałek cykl seminariów prowadził zwierzchnik Diecezji Katowickiej, bp Tadeusz Szurman, który mówił o rodzajach ksiąg parafialnych i sposobie ich prowadzenia, a także skoncentrował się na agendach w posłudze duszpasterskiej z naciskiem na odwiedziny chorego oraz pogrzeb. Następnie zagadnienie zarządzania nieruchomościami parafialnymi oraz księgowaniem w parafii przybliżyła Bożena Polak.
 

 
Kolejny dzień był dniem pracy w dwóch grupach, poświęconym na ćwiczenia oddechu niezbędnego przy prawidłowej emisji głosu, które prowadził ks. Ireneusz Lukas. Druga grupa uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez psycholog Beatę Wolfram, która przedstawiła podstawowe informacje na temat zjawiska przemocy. Na zakończenie dnia uczestnicy mieli okazję spróbować się w bibliodramie w oparciu o przypowieść o uzdrowieniu paralityka (Mk 2,1-12), którą poprowadził dyrektor instytutu, ks. dr Adrian Korczago. Tutaj kursanci mogli wykazać się kreatywnością, wcielając się w role uczestników tej przypowieści.
 

 
Środa poświęcona została zagadnieniom z dziedziny katechetyki oraz praktycznej pracy duchownego w parafii. Tematem pracy katechety w szkole i parafii oraz różnych metod aktywizujących na lekcjach religii zajęła się diakon Ewa Below. O praktycznej stronie zorganizowania jubileuszu w parafii mówił ks. red. Jerzy Below, aranżując nową „instytutową parafię” oraz wykorzystując uczestników jako duchownych, członków rady parafialnej i zgromadzenia parafialnego, którzy mieli zorganizować parafialny jubileusz. W czwartek bp gen. bryg. Ryszard Borski mówił o tym, czy nasz „Kościół jest/ może być misyjnym.” Popołudniową sesję poprowadził ks. radca Grzegorz Giemza, który omawiał różne formy pracy z młodzieżą.
    
Piątek był dniem poświęconym zagadnieniom ekumenii oraz prowadzeniu godzin biblijnych. Te tematy przybliżył się ks. Marcin Undas.
 

 
Podczas całego cyklu zająć, mimo napiętego programu, znalazł się również czas na kulturę i poznawanie miasta Łodzi. Uczestnicy odwiedzili Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Poznańskiego, które wywarło na wszystkich wielkie wrażenie. W piątkowy wieczór natomiast wszyscy w galowych strojach udali się do filharmonii łódzkiej na „Koncert Noworoczny”, po którym część z uczestników wyjechała do swoich domów, aby już w sobotę powrócić do swej codziennej służby w parafiach. Pozostali swój pobyt w Łodzi zakończyli sobotnim śniadaniem, po którym pożegnali się z nadzieją na kolejne spotkanie za pół roku.
 
Tekst i zdjęcia: Katarzyna i Eneasz Kowalscy