english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Sztuka życia

Spokojne zwykle miasto Jawor na Dolnym Śląsku wyglądało w ostatni weekend września inaczej, niż na co dzień. Na pięknych ulicach zaroiło się od młodych ludzi ze wszystkich stron Polski. Byli tak różni, jak tylko młodzi mogą różnić się od siebie: wiekiem – jedni kończyli już studia, inni zaczynali dopiero chodzić do gimnazjum. Subkulturami – w tym barwnym tłumie można było wyłowić chyba wszystkie istniejące. Wprawny obserwator mógł bez trudu odnaleźć dusze towarzystwa i samotników, zakochanych i tych, którzy dopiero szukają drugiej połowy... Napis na plakietce każdego z nich (z nas) głosił: „OZME Jawor. Sztuka życia”.

Tak, życie jest sztuką. Sztuką jest przeżyć je tak, żeby zasługiwało na miano Życia przez duże Ż, a nie jakiejś bezbarwnej wegetacji. Nie lada wyzwaniem jest też przekazać kilkuset młodym ludziom wiele ważnych prawd o życiu w ciągu trzech dni. Tylu, ile trwał tegoroczny Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej.

Chyba każdy, choćby na zewnątrz tego nie okazywał, pragnie znaleźć odpowiedzi na kilka ważnych pytań: „Komu mogę zaufać? Po co żyję? Co powinienem w tym życiu robić? Jaką drogę wybrać?”. W poszukiwaniu tych odpowiedzi wypełnialiśmy sobą sale, w których odbywały się koncerty, kursy pierwszej pomocy, seminaria, niedzielne nabożeństwo, i – słuchaliśmy.

A to, co słyszeliśmy, nie było lekkie, łatwe ani przyjemne. Bo czy łatwo przychodzi przyjąć myśl, że każdy wierzący jest w swoim otoczeniu „ambasadorem” Chrystusa? Jak wypełniamy tę misję? Czy łatwo dźwigać odpowiedzialność, jaką przed Bogiem ponosimy nie tylko za siebie, ale i za innych? Nie za ich czyny, co prawda – bo Bóg nie stosuje odpowiedzialności zbiorowej – ale za to, co sami zrobimy dla nich? Nie jest łatwo. A to wcale nie koniec trudnych pytań, na które każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Dlaczego tak mało mówimy o Bogu, skoro jest On (a przynajmniej powinien być) w naszym życiu najważniejszy? Dlaczego tak opornie przyjmujemy fakt, że pewnych naszych zachowań z chrześcijaństwem pogodzić się nie da? „Bycie chrześcijaninem to zadanie ponad ludzkie siły” – ten cytat z niedzielnego kazania byłby dobrym podsumowaniem. Ale będzie ono zbyt pesymistyczne, jeśli nie dodamy, że chrześcijanin nie jest zdany tylko na własne siły.
Wielu twierdzi, że uniwersalna recepta na udane życie nie istnieje. Nie ma przecież dwóch takich samych ludzi, każdy z nas ma inne doświadczenia, problemy, nieraz żyje w zupełnie innym krańcu Polski. Ale każdy został też stworzony przez tego samego Boga. A skoro tak, to u kogo powinniśmy szukać pomocy, jeśli nie u Niego?
 
Organizatorem OZME jest Ogólnopolskie Duszpasterstwo Młodych.

Romek Czubiński, uczestnik
Zobacz zdjęcia z OZME