english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trasa koncertowa chóru CoroPiccolo

W dniach 26.07.-3.08 2008 r. odwiedził Polskę z trasą koncertową Chór CoroPiccolo z Karlsruhe, założony w 1996 r. przez obecnego dyrygenta Christiana Markusa-Raisera przy tamtejszym kościele miejskim.
 
Trasa koncertowa chóru odbywająca się pod hasłem „Spotkanie polsko-niemieckie” składała się z 7 koncertów. Odbyły się one w warszawskim kościele św. Trójcy oraz w kościołach w Mikołajkach, Giżycku, Olsztynie, Łodzi i Wrocławiu. W Warszawie jeden z koncertów był goszczony ekumenicznie w rzymskokatolickiej bazylice św. Krzyża.
 
Hasło trasy koncertowej realizowało się na kilku płaszczyznach. Po pierwsze jako spotkanie człowieka z człowiekiem, zarówno w trakcie koncertów, jak i po koncertach w gościnnych parafiach. Nasi goście z Karlsruhe mieli okazję także spotkać się z historią miejsc, które odwiedzali oraz dziejami tamtejszego ewangelicyzmu.
 
Koncert w kościele Św. Trójcy (fot. A. Karska)
  
Mazury dały także szansę na spotkanie z tamtejszą przyrodą podczas rejsu białą flotą po mazurskich jeziorach, czy też spływu kajakowego rzeką Krutynią. Jednak najważniejsze spotkanie rozgrywało się na płaszczyźnie muzyki w trakcie każdego z koncertów.
 
Koncert we Wrocławiu (fot. ks. M. Orawski)
 
Wykonywany przez chór repertuar dawał szansę spotkania się zarówno z muzyką kompozytorów polskich (Henryka Mikołaja Góreckiego i Józefa Świdra, a także Czesława Sosnowskiego i Andrzeja Koszewskiego), jak również niemieckich (od barokowego utworu Heinricha Schütza, przez dzieła Jana Sebastiana Bacha i Feliksa Mendelssohna Bartholdy, aż po kompozycję współczesną autorstwa Christiana-Markusa Raisera). Chór swoje występy kończył zwykle bisami, które były specjalnie dedykowane polskiej publiczności – były to pieśń Gaude Mater Poloniae oraz wykonywana przez chór po polsku ludowa pieśń Kochanie, moje kochanie. Oprócz koncertów chór wzbogacił swoim śpiewem niedzielne nabożeństwa w Warszawie i Wrocławiu.
 
Koncert we Wrocławiu (fot. ks. M. Orawski)
 
Trasa koncertowa chóru mogła zostać zorganizowana dzięki wsparciu Goethe Institut, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.