english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Trwa praca przy budowie kościoła w Wiśle-Głębcach

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle-Głębcach podjęła się budowy nowego kościoła, ponieważ obecne warunki funkcjonowania są nieodpowiednie w stosunku do aktualnych potrzeb lokalnej społeczności wiernych.
   

 
Życie parafialne skupia się głównie w budynku, w którym mieści się kaplica, niewielka salka parafialna oraz malutka zakrystia. W kaplicy jest miejsce dla ok. 15% parafian. Wierni zmuszeni są do zajmowania miejsc na krzesłach rozstawionych w przedsionku, w korytarzach i na klatkach schodowych. Brak miejsc i ciasnota pomieszczeń nie służą integracji parafialnej rodziny. Wspólne przeżywanie świąt i uroczystości kościelnych jest niemożliwe.
 
Myśląc o dniu jutrzejszym, snując plany na przyszłość, trudno było w tych planach nie umieścić budowy nowego kościoła. Plac pod budowę poświęcił Słowem Bożym i modlitwą zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej – bp Paweł Anweiler 16 sierpnia 2004 r.; natomiast położenie i poświęcenie kamienia węgielnego w murach budowanego kościoła dokonał zwierzchnik Kościoła – bp Janusz Jagucki 12 sierpnia 2006 r.
 

 
Prace budowlane przebiegały dotychczas w następujących etapach:
 
2004 - zakończenie prac związanych z dokumentacją projektową, uzyskanie pozwolenia pod budowę, wykonanie fundamentów
 
2005 - odwodnienie fundamentów, wzniesienie części murów
 
2006 - wzniesienie murów wraz z dzwonnicą
 
2007 - kontynuacja prac ciesielsko-betoniarskich, na murach wykonany został żelbetowy wieniec, wykonano betonowe słupy i filary nośne, podniesiona została do właściwej wysokości wieża kościoła (19 m); z ofiarowanych przez parafian 147 m3 drzewa okrągłego przygotowana została więźba na dach kościoła
 
2008 - zamontowano konstrukcję stalową dachu, trwają przygotowania do wykonania dachu
 

 
Budowa kościoła, według planu arch. Karola Gasia z Bażanowic, została doprowadzona do dzisiejszego stanu dzięki Bożej pomocy, zaangażowaniu parafian i przy wsparciu finansowym udzielonym przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa, Światową Federację Luterańską, Gustav-Adolf-Werk z Niemiec oraz darom wielu szczodrych i życzliwych ofiarodawców, za co cała ewangelicka społeczność w Wiśle-Głębcach jest ogromni wdzięczna.
 

 
Miejscowy proboszcz, ks. Tadeusz Byrt, mówi: „Wierzymy i ufamy, że przy realizacji kolejnych etapów budowy kościoła nie będziemy sami, że będą z nami nasi domownicy wiary, że znajdą się otwarte i życzliwe serca, które miłość do Jezusa Chrystusa wyrażą okazaniem nam pomocy i wsparcia. Za każdą ofiarę na budowę naszego kościoła jesteśmy bardzo wdzięczni, a Wszechmogącemu Bogu dziękujemy za każdy dowód okazanej nam chrześcijańskiej miłości i życzliwości. Liczymy nade wszystko, że Pan Bóg wesprze nas swą łaską i jak dotąd, będzie nadal użyczał nam swego obfitego błogosławieństwa”.