english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ustroń w Byczynie

Wyjazd Ewangelickiego Chóru Ustrońskiego na Europejskie Dni Dziedzictwa 2008
 
Od 17-tu lat we wrześniu obywatele niemal 50-ciu europejskich państw obchodzą Europejskie Dni Dziedzictwa. Ogólnopolska inauguracja odbyła się 13 września 2008 r.  w Byczynie, województwie opolskim, a tegoroczny temat obchodów to: „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny”. Celem tego programu jest edukacja historyczna i kulturalna przez promowanie regionalnego dziedzictwa, jako źródła kultury europejskiej.
 

 
Patronat honorowy nad obchodami objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Byczyna położona jest w północno- wschodniej części województwa opolskiego. Byczyna jest powszechnie określana jako jedno z najciekawszych miast Opolszczyzny. Posiada urok dawnego, niewiele zmienionego przez wieki średniowiecznego miasteczka. To właśnie w Byczynie położonej niegdyś na styku państw, współegzystowały społeczności wielu wyznań, języków i tradycji. W 2006 r. korzystając z zaproszenia ks. Zdzisława Niedoby (rodem z Ustronia), proboszcza Parafii Ewangelickiej w Wołczynie Ewangelicki Chór Ustroński odwiedził tamtejszą parafię, służąc śpiewem podczas nabożeństwa, a w godzinach popołudniowych koncertując w tamtejszym kościele. Występowaliśmy także podczas powiatowych dożynek w Gminie Byczyna.
 
Kontynuując nasze kontakty, miejscowe władze wraz z ks. Z. Niedobą ponownie zaprosili nas do udziału w obchodach Europejskich Dniach Dziedzictwa. W dniu 13 września 2008 r.o godzinie 8:30 nastąpił wyjazd naszego chóru do Byczyny. Na miejsce dotarliśmy w godzinach południowych. O godzinie 13:00 nastąpiła inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa na Rynku. Zgromadzonych przywitał burmistrz Byczyny Ryszard Grűner, witając zaproszonych gości i dokonując ich prezentacji. Głos zabrali również: przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władz oraz duchowieństwa obu wyznań. Głos zabrał również Wojewoda Opolski, a jego myśl przewodnia to: „Sięgajmy do przeszłości budując przyszłość”.
 

 
O godzinie 14:00 odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Mikołaja. Liturgię prowadził ks. Zdzisław Niedoba wraz z księżmi Kościoła katolickiego. Kazanie wygłosił ks. dr Marian Niemiec, proboszcz parafii ewangelickiej w Opolu, akcentując naczelną myśl „Pamiętajmy o korzeniach”. Wszystkim uczestniczącym w nabożeństwie zapadły głęboko słowa M. Konopnickiej zacytowane przez kaznodzieję „Boże, jeżeli naród zawinił, ukarz go, ale nie odbieraj mu wiary”.
 

 
W trakcie nabożeństwa nasz chór zaśpiewał dwie pieśni „Świeć Jezu świeć” oraz „Ojcowski dom”, która to pieśń była adekwatna do wygłoszonego kazania. Śpiew upiększała nam wspaniała akustyka, panująca w tym kościele, taka jaką spotykamy tylko w starych świątyniach.
 

 
W godzinach popołudniowych na rynku z koncertem wystąpił Ewangelicki Chór Ustroński wraz z innymi zespołami chóralnymi i tanecznymi.
 

 
Dziękujemy miejscowym władzom, ks. Zdzisławowi Niedoba, wszystkim organizatorom za zaproszenie nas do udziału w uroczystościach o tak wysokiej randze, serdeczne powitanie oraz gościnność.
 

 

 

 
Podziękowania kierujemy także do ks. proboszcza Piotra Wowry oraz do Zarządu Chóru z prezesem Haliną Szarowską za współorganizację wyjazdu. Cieszy nas wkład małej cegiełki do budowania Wspólnej Europy, Europy bez granic.
 
Emilia Cienciała
Foto: Jan Gibiec