english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Weekend na ProChrist

O emigracji, samotności i przebaczeniu



Piątkowy wieczór będzie dotyczył, jakże aktualnego w naszym kraju, zjawiska emigracji. Zwykle wydaje się nam, jak mówi powiedzenie będące tematem wieczoru, że „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Historia młodego człowieka, który kilka lat spędził w Wielkiej Brytanii, studiując w prestiżowym Oxford University, pokazuje, jak ważne jest przekonanie o znalezieniu „swojego miejsca w życiu”. Ulrich Parzany będzie mówił o emigracji, która bywa ucieczką przed Bogiem i sobą samym. Ten pełen refleksji wieczór upłynie w klimacie poezji śpiewanej. Gościem muzycznym wieczoru będzie Tomasz Żółtko – muzyk, kompozytor, poeta i publicysta. Miłośnicy teatru będą mogli zobaczyć kolejną sztukę wg Charlesa Tannera pt. „W zastępstwie”. W modlitwie poprowadzi zebranych ks. bp Mieczysław Czajko, zwierzchnik Kościoła Zielonoświątkowego w RP.

W sobotę w katowickim Spodku będzie miało miejsce nie lada wydarzenie – spotkanie prezydenta z premierem. Gośćmi specjalnymi wieczoru „Drzewa nie istnieją osobno” będą: prezydent ProChrist dr Raimund Utsch oraz prof. Jerzy Buzek. Dla wielbicieli gospel, soul, blues i pop nie lada gratka – występ Beaty Bednarz. Wokalistki, która koncertowała i współpracowała z wieloma gwiazdami polskiej sceny muzycznej, m.in. Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Andrzejem Piasecznym, Mietkiem Szcześniakiem, De Mono, Budką Suflera, Kayah. I jak co wieczór Ulrich Parzany, tym razem w odsłonie o samotności, bliskości, intymności i Tym, który łączy ludzi.



Niedziela upłynie pod hasłem „Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością”, a Ulrich Parzany opowie o obciążających wspomnieniach, pielęgnowaniu krzywd, grzechu i przebaczeniu, które jest początkiem nowego. Jego wystąpienie poprzedzi opowiedziana przez młodą kobietę historia samotności i dochodzenia do zrozumienia, na czym polega istota przebaczenia. Czasami człowiek potrafi schować swoje zranione uczucia tak dobrze – mówi Marta Otrębska –  żeby ich przypadkiem nie przeżyć. Żeby nie bolało. Tylko czy wtedy można przebaczyć krzywdę? Aktorkę Convenant Players Amy Lo zobaczymy w monodramie Charlesa Tannera pt. „Hipoteza”, przedstawiającym historię misjonarki, która została uwięziona i skazana na śmierć. Jako gość muzyczny wystąpi Zespół CME, grupa działająca przy Centrum Misji i Ewangelizacji. W modlitwie poprowadzi zebranych ks. bp Paweł Anweiler, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Ten weekend zamyka cykl wieczorów ProChrist. Jest ostatnią szansą na to, by uczestniczyć w tym niecodziennym i jednoczącym chrześcijan wydarzeniu zarówno w Spodku, jak i w ponad 100 miejscach przekazu.