english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Złoty Jubileusz „Więzi”

Przed 50. laty na polskim rynku wydawniczym ukazał się pierwszy w historii numer miesięcznika „Więź”. Powstał on na fali odwilży po Październiku 1956 r.
 
Zespół redakcyjny, zafascynowany ideami Soboru Watykańskiego II, rolą świeckich, otwarty na dialog z niewierzącymi, krytyczny wobec niedobrych zjawisk w Kościele popadł swego czasu w konflikt z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Jednak ten sam prymas bronił go, kiedy miesięcznik miał kłopoty po zorganizowaniu przez współtwórcę i długoletniego redaktora naczelnego Tadeusza Mazowieckiego sympozjum dotyczącego praw człowieka.
 
W latach 60. XX wieku „Więź” zaakceptowała ówczesny ustrój, ale od przełomu 1989 roku wierna ideom „Solidarności” nie wiąże się z żadną partią polityczną. Obecnie jest to jeden z najbardziej opiniotwórczych tytułów prasy katolickiej, którego charakteryzuje otwartość, gotowość do dialogu oraz ekumenizm.
 
Z okazji obchodów Złotego Jubileuszu miesięcznika „Więź” odprawiona została msza w kościele Św. Marcina w Warszawie, którą poprowadził Arcybiskup warszawski Kazimierz Nycz. W uroczystości udział wzięli m.in: były redaktor naczelny Tadeusz Mazowiecki, nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk, bp Bronisław Dembowski, bp senior Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Zdzisław Tranda. W uroczystości uczestniczyli także biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: bp Janusz Jagucki oraz bp senior Janusz Narzyński. Z okazji jubileuszu bp Janusz Jagucki złożył na ręce redaktora naczelnego Zbigniewa Nosowskiego list gratulacyjny.
 
(xmk)