english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Złoty Krzyż Zasługi dla ks. Axela Lutra

W środę 14 maja 2008 r. wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec w imieniu prezydenta RP odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi proboszcza ewangelickiej parafii w Berlinie-Lübars, ks. Axela Lutra.
 
ks. Axel Luter
ks. Axel Luter
 
Ponieważ z wnioskiem o odznaczenie ks. A. Lutra wystąpiła wrocławska parafia ewangelicka, z tego tez powodu uroczystość odbyła się w kościele Opatrzności Bożej. Oprócz wojewody w uroczystości wziął udział kardynał Henryk Gulbinowicz, który niespodziewanie wręczył odznaczonemu pierścień 1000-lecia Archidiecezji Wrocławskiej, podkreślając, że ks. Luter od tego momentu ma prawo nazywać się kawalerem Archidiecezji Wrocławskiej. W uroczystości uczestniczyli także: bp Włodzimierz Juszczak z Kościoła Grecko-katolickiego, wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, poseł na Sejm RP Sławomir Piechota oraz liczne grono parafian z Wrocławia, Berlina, a także ze Świdnicy i Karpacza. Uroczystość prowadził bp Ryszard Bogusz.
 

 
Ksiądz Axel Luter jest człowiekiem niezwykle oddanym sprawom Polski. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć o Nim, że jako Niemiec kocha nasz kraj i kocha Polaków. W czasie polskiego kryzysu lat 80., 12 grudnia 1981 r., a więc jeden dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego, zorganizował wyjazd do Polski z transportem żywności i leków.
 
Stan wojenny powoduje jeszcze większe zaangażowanie się w pomoc dla Polski. W czerwcu 1982 r. przyjeżdża do Wrocławia, aby nawiązać kontakty z parafią ewangelicką. Od tego czasu bez przerwy zajmuje się organizowaniem transportów żywności, odzieży i leków, które są przekazywane wrocławskim instytucjom społecznym i szpitalom. Niestrudzenie dba o dobry wizerunek Polski i Polaków w swoim środowisku. Wygłasza wykłady, bierze udział w seminariach, interesuje się wszystkim co dotyczy Polski.
 

 
Rok 1997 to rok wielkiej powodzi we Wrocławiu. I tu ks. Luter nie pozostał obojętny. Zorganizował zbiórkę pieniężną dla powodzian i dostarczył ją do Wrocławia.
 
Ksiądz Axel Luther doceniany jest w ekumenicznym środowisku wrocławskim. Przykładem jest wystosowanie zaproszenia przez metropolitę wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza na odbywający się we Wrocławiu Kongres Eucharystyczny i spotkanie z Janem Pawłem II.
 
Do dnia dzisiejszego ks. Axel Luter prowadzi akcję pomocy dla dzieci na Dolnym Śląsku, gdy współorganizuje dla nich świąteczne „gwiazdki”. Prowadzi wymianę młodzieży oraz organizuje dla dorosłych coroczne wycieczki do Polski.