english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarła śp. diakon Edyta Pastucha

Dnia 22 kwietnia w Bytomiu - Miechowicach niespodziewanie zmarła w wieku 66 lat śp. diakon Edyta Pastucha, emerytowana diakon Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu Miechowicach, żona bp. seniora Rudolfa Pastuchy, emerytowanego biskupa Diecezji Katowickiej.
 

 
Zmarła była absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Wraz z mężem - bp. Rudolfem Pastuchą, służyła wpierw w parafiach na Opolszczyźnie, a później przez długie lata w parafii miechowickiej, ucząc wiele roczników młodych ludzi na szkółkach niedzielnych oraz lekcjach religii. Pełniła funkcję dyrektora od początku istnienia nowego EDO "Ostoja Pokoju" aż do 2007 r.
 
Jej pożegnanie odbyło się w piątek, dnia 25 kwietnia br. o godz. 15.00 w kaplicy Domu Opieki w Bytomiu Miechowicach, gdzie była dyrektorem. Nabożeństwo żałobne odprawił ks. Alfred Bieta, pochodzący - tak jak zmarła - z Bielska.  
 

 
Pogrzeb śp. diakon Edyty Pastuchy miał miejsce w kościele św. ap. Piotra i Pawła w Zamarskach koło Cieszyna w sobotę, 26 kwietnia 2008 r. Liturgię żałobną odprawił miejscowy biskup diecezjalny, bp Paweł Anweiler i miejscowy proboszcz, ks. radca Janusz Sikora. Kazanie wygłosił kolega Zmarłej z lat studiów - ks. prezes Jan Gross na tekst z Psalmu 116,12-15. W ciepłych słowach pożegnał Zmarłą w imieniu Diecezji Katowickiej bp Tadeusz Szurman, który też w końcowej liturgii udzielił błogosławieństwa na jej ostatnią drogę po tej ziemi.
 
Na przykościelnym cmentarzu Zmarłą pożegnał w imieniu Biskupa Kościoła ks. radca Janusz Sikora. Kondolencje Bisupa Kościoła odczytał jego asystent, ks. Marcin Kotas, a podziękowania w imieniu Zmarłej i Wdowca wypowiedział ks. Stanisław Dorda. Obydwaj biskupi diecezjalni zakończyli uroczystość żałobną agendarnymi funeraliami, modlitwą i końcowym błogosławieństwem. Uroczystość nad grobem zakończono pieśnią: „Tu ciało ma kres”.
 
W nabożeństwie żałobnym oprócz wielu księży z Diecezji Katowickiej i Cieszyńskiej wraz z pastorowymi wzięli też udział księża biskupi seniorzy: bp Jan Szarek oraz bp Władysław Volny z Zaolzia wraz z małżonkami, jak również kilkunaście diakonek i siostry diakonise na czele z Siostrą Przełożoną Lidią.  
 
Czytaj również: Kazanie na pogrzebie śp. diakon E. Pastuchy
 

 
Błogosławieni są odtąd umarli, którzy w Panu umierają.
Zaprawdę, mówi Duch, odpoczną po pracach swoich; uczynki ich bowiem idą za nimi.
Obj 14,13
 

 
Zdjęcia z pożegania w kaplicy w Bytomiu Miechowicach. Przemawia ks. Alfred Bieta