english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

100 lat parafianki z Wielunia

W niedzielę Cantate, 10 maja 2009 r. w asyście bp. Mieczysława Cieślara i ks. Cezarego Jordana przy dźwiękach pięknego preludium i biciu dzwonu wprowadzona została do kościoła w Wieluniu Anna Cesarek z domu Mencel – parafianka, która skończyła 100 lat życia.
 

 
Ta filigranowa pani, urodzona równo 100 lat temu w Mieleszynku koło Wieruszowa, wniosła do kościoła historię całego wieku. Urodziła się w czasie zaborów, przeżyła I wojnę światową, okres dwudziestolecia międzywojennego, okupację, II wojnę światową, okres komunizmu w Polsce i doczekała prawdziwego spokojnego życia. Sama nie miała życia łatwego. Wyszła za mąż w 1939 r. za człowieka od siebie dużo starszego, ale nie cieszyła się długo życiem z nim. Zmarł nagle po trzech latach ich związku. Ciężko całe życie pracowała, aby wychować dzieci, które pozostawił mąż, a także swojego syna.
 

Od wielu już lat pozostaje na emeryturze, cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem, jest sprawna fizycznie i umysłowo. Pewnie tak dobrą kondycję zawdzięcza swojej krewnej, Elli Podyma, która każdą chwilę poświęca swojej wiekowej cioci.

  

 
Uroczyste nabożeństwo w kościele w Wieluniu było wielkim przeżyciem dla samej Jubilatki, rodziny, parafian i gości z siostrzanej parafii w Zduńskiej Woli. Bp Mieczysława Cieślara i wszystkich obecnych przywitał proboszcz parafii, ks. Cezary Jordan. Kościół już dawno nie gościł tylu wiernych. Liturgię poprowadził ks. C. Jordan, zaś przemówienie do Jubilatki wygłosił bp M. Cieślar. Rodzina i wiele osób przystąpiło wraz z panią Anną do Stołu Pańskiego. Błogosławieństwa na dalsze lata życia udzielił bp Mieczysław Cieślar.
 
Jubilatka przeżywała bardzo wszystko to, co się wokół niej działo. Jest głęboko wierzącą, nie opuszcza nabożeństw z byle powodu, i jak mówi jej opiekunka, czytanie Biblii i śpiewanie pieśni ze śpiewnika należą do codziennego rytuału.
 
Po nabożeństwie wszyscy obecni zaproszeni zostali przez rodzinę na plebanię gdzie przygotowano poczęstunek.
 
Oby Pan Bóg dał naszej Jubilatce jeszcze wiele lat życia w zdrowiu i błogosławił jej każdego dnia.

ks. Cezary Jordan