english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

10 lat parafii w Pile

Pilska Parafia Ewangelicko-Augsburska na początku listopada br. świętowała jubileusz 10-lecia swego istnienia. 
 

Czwartek 05.11.2009

 
W czwartek, 5 listopada br. w galerii "Labirynt" w PSM odbyła się wystawa poświęcona kościołowi ewangelickiemu w Pile. Wernisaż był połączony z premierą książki, nad którą wspólnie pracowali ks. Tomasz Wola i Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile. Opowiada ona o historii Kościoła ewangelickiego w Pile od XVI wieku aż po dzień dzisiejszy. Można dowiedzieć się z niej o różnicach jakie występowała pomiędzy wieloma ewangelickimi wyznaniami - od Kościoła ewangelicko-unijnego, najbardziej znanego w tym regionie, aż po Kościół Syjonu, odmianę staroluteran, którzy powrócili do Prus ze Stanów Zjednoczonych. Ważnym elementem wydanej książki jest tłumaczenie pamiętnika superintendenta ks. Ludwika Heinego, proboszcza parafii św. Jana w Pile, który przez kilka lat był przywódcą Kościoła wyznającego w tej część Marchii Granicznej.
  
 

Podczas wystawy zebrani mogli posłuchać muzyki J.S. Bacha, a także akustycznie zespołu parafialnego N.O.C. Zebrani, oprócz bogatej ikonografii, mogli obejrzeć historyczne ewangelickie Biblie, postylle, śpiewniki oraz używane w dzisiejszych czasach w Kościele luterańskim stroje liturgiczne.

 
Piątek 06.11.2009
 
Drugiego "urodzinowego" dnia, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej PSW przy ul. Sikorskiego 33 odbył się koncert rockowy zespołu N.O.C. oraz zaproszonych gości z kapeli Slowiansky, której lider jest Mirosław Nalepa, grający muzykę folk-rock.
   
 

Sobota 7.11.2009

 
W sobotę, trzeciego dnia obchodów w kinie "Koral" odbył się bezpłatny pokaz filmu "Luter". Jednak zanim rozpoczęła się projekcja filmu, przez półgodziny brzmiały pieśni skomponowane lub napisane przez Marcina Lutra, wykonaniu chóru puzonistów z partnerskiej parafii z Bad Lauchstead.
 

  
Niedziela 8.11.2009
 
Niedziela to naturalnie dziękczynne nabożeństwo, podczas którego Słowem Bożym służył bp Michał Warczyński. Zanim zostało wygłoszone okazjonalne kazanie biskup diecezji wprowadził w urząd nową Radę Parafialną.
 
 
Podczas nabożeństwa obecni był też ks. Tadeusz Raszyk, duchowni ekumeniczni i zagraniczni oraz władze miasta w osobie prezydenta Miasta Piły Zbigniewa Kosmatki.
 
 
 

Uroczystości były promowane przez miejscowe media: telewizję regionalną, radia i gazety.

Był to czas podziękowania Bogu i wielu osobom, dzięki którym dziś parafia istnieje i ma swoje miejsce na mapie polskiego luteranizmu.