english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

1 września w Jaworze

Trzy parafie ewangelickie przy Kościołach Pokoju - z Jawora, Offenbach am Main (Hesja) i Letmathe (Westfalia) zorganizowały 1 września 2009 roku ekumeniczne nabożeństwo w 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Nabożeństwo odbyło się w kościele w Jaworze. Pomysł nabożeństwa zrodził się ponad rok temu i wypływał z potrzeby upamiętnienia tej smutnej rocznicy, a także pokazania jak dziś Polacy i Niemcy mogą ze sobą współpracować i wspólnie dawać świadectwo pojednania i zrozumienia.
 
Skromne w zamyśle wspólne nabożeństwo trzech parafii wraz z upływem każdego tygodnia przygotowań wzbudzało coraz większe zainteresowania, by stać się centralnym punktem obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny na Dolnym Śląsku!
 
Punktualnie o 16:00 w Kościele Pokoju w Jaworze zgromadziło się kilkaset osób, w tym ponad 40 duchownych różnych wyznań, m.in.: biskupi ewangeliccy: Ryszard Bogusz, Tadeusz Szurman, Klaus Wollenweber z Bonn. Kościół Rzymskokatolicki reprezentowali: metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy z Legnicy, bp Stefan Regmunt z Gorzowa Wielkopolskiego oraz miejscowe duchowieństwo. Obecny był superintendent Jan Ostryk z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego oraz księża z Kościołów: prawosławnego i chrześcijan baptystów. Gościem szczególnym był kaznodzieja. Kazanie wygłosił bp prof. Wolfgang Huber - przewodniczący Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech. Wśród wielu księży ewangelickich z Polski i Niemiec, a także…Finlandii, znalazło się również dwóch kandydatów na urząd Biskupa Kościoła w Polsce: ks dr Marek Jerzy Uglorz i ks. dr Adrian Korczago.
 
W nabożeństwie udział wzięli również wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa Marek Łapiński, europoseł Jacek Protasiewicz, poseł na Sejm Elżbieta Witek oraz władze samorządowe miasta, powiatu i okolicznych gmin, a także przedstawiciele wojska i organizacji kombatanckich.
Po wysłuchaniu pieśni Gaude Mater Poloniae w wykonaniu chóru z parafii rzymskokatolickiej św. Marcina w Jaworze i chóru ekumenicznego przy parafii Wang w Karpaczu, słowo powitania wygłosili pomysłodawcy uroczystości: ks. G. Metzger z Offenbach, B. Hoelscher z Letmathe i jaworski proboszcz ks. Tomasz Stawiak. Po kazaniu słowa okolicznościowe wygłosili: bp Stefan Cichy, bp Ryszard Bogusz, burmistrz Jawora Artur Urbański oraz hrabia Siegried von Richthoffen. Błogosławieństwa końcowego udzielili w języku niemieckim bp Huber, a po polsku abp Gołębiewski.
 
Wspólne pieśni, wspólna modlitwa, a szczególnie wspólne słuchanie Bożego Słowa, które tego dnia wskazywało na Chrystusa jako dawcę Pokoju w zgodnej opinii obecnych było wyjątkowym przeżyciem, a dla całej ewangelickiej społeczności Jawora i okolic powodem do dumy i radości.
  
Czytaj również:
Kazanie bpa prof. Wolfganga Hubera