english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

330 lat kościoła w Węgrowie

330 lat, 2 dni, kilka tysięcy kilometrów, 5 otwartych spotkań, kilkaset osób, 2 koncerty, 40 stron,1 projekcja … Między innymi tymi liczbami można opisać to, co działo się10 i 11 października w Węgrowie. Najstarsza w Diecezji Warszawskiej parafia ewangelicka obchodziła 330. rocznicę budowy (a w zasadzie odbudowy) swojego drewnianego kościoła.
 
Program obchodów przedstawiał się następująco:
 
 
 
Sobota, 10 października, godzina 17.00,  kościół przy ulicy Narutowicza
- koncert Chóru Gloria z Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Skoczowie - około stu osób przyjęło zaproszenie na ten koncert, który współorganizowany był przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej
- godzina 19.00 Kino Kongres – projekcja filmu „Jezus”, dystrybuowanego przez Ruch Nowego Życia.
   
Niedziela pomimo nisko wiszących chmur i nocnego deszczu parafianie, goście i mieszkańcy miasta wypełniają niewielki drewniany kościół na cmentarzu, a w końcu okazuje się, że wewnątrz nie ma już miejsca (oby było tak na każdym nabożeństwie!!!) i część osób stoi na zewnątrz kościoła.
 
  
Nabożeństwo rozpoczyna się o godzinie 11.00, kazanie wygłasza ks. Piotr Gaś, proboszcz stołecznej, historycznie związanej z Węgrowem parafii Św. Trójcy; na nabożeństwie zamiast dźwięku organ słychać zespół trębaczy z Rostoku.
  
- godzina 15.00, Miejska Biblioteka Publiczna – rynek, rozpoczyna się spotkanie autorskie z Marcinem Żerańskim, autorem książki „Ewangelicy w Węgrowie” i autorem prac zdobiących hall biblioteki, a zebranych w wystawę grafik „Na początku”. Chociaż mogłoby się wydawać, że pora nieszczególna, to jednak frekwencja znakomita.
 
Ostatnim punktem obchodów jest koncert zespołu CME w Węgrowskim Ośrodku Kultury.
  
 
Mija kilka dni i rodzi się refleksja: Jak udało się to wszystko zorganizować, przecież nasza parafia liczy zaledwie 42 osoby? Odpowiedź: dzięki Bożemu błogosławieństwu, które przejawiało się również w pomocy władz miasta i powiatu, ośrodka kultury, biblioteki, towarzystwa miłośników ziemi węgrowskiej i wielu innych życzliwych nam ludzi i instytucji. Za wszelką okazaną nam pomoc serdecznie dziękujemy.
 

zdjęcia: Krzysztof Mazur

więcej zdjęć w internetowej galerii Michała Kurca